League
2A & 3A Schools
4A Schools
Everett
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer 
Post Season Search Schools Login | Register | Contacts
Subscribe to Team AlertsFacebook SiteTwitter Site
Photo Store
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - North 3A
   League  Overall
 WLWL
Arlington0000
Everett0000
Marysville-Get0010
Marysville-Pil0000
Oak Harbor0000
Snohomish0000
Stanwood0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 3
 
Jamboree
Snohomish
Cascade
Arlington
Jackson *


JksnHS
Wednesday, Dec 4
Final
Scored By: Jeremy.Lail
25Cedarcrest
54Marysville-Get *


Awaiting Score
Lake Stevens
Tahoma *


Tahoma
Thursday, Dec 5
5:30 PM
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
5:30 PM
Jamboree
Stanwood
Mount Vernon
Monroe
Marysville-Pil *


MPHS
6:15 PM
Lake Stevens
Vashon Island *


VIHS
7:00 PM
Mariner
Shorecrest *


ShcstHS
7:00 PM
Squalicum
Oak Harbor *


OHHS
7:00 PM
South Whidbey
Granite Falls *


GFHS
7:00 PM
Lakewood
Archbishop Murp *


GFHS
Friday, Dec 6
Time TBD
Sydney Montana Tournament
Lake Stevens


4:30 PM
Butch Mullins JV Tournament
Sehome
Sedro-Woolley
Nooksack Valley
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Lynden
Lakewood
Ferndale
Burlington-Ed
Bellingham *


BHS
5:30 PM
Cascade
Lynnwood *


LynnHS
5:30 PM
Jackson
Mountlake Ter *


LynnHS
7:00 PM
Jackson
Lynnwood *


LynnHS
7:00 PM
Cascade
Mountlake Ter *


LynnHS
Saturday, Dec 7
Time TBD
Sydney Montana Tournament
Lake Stevens


7:30 AM
West Seattle
Tyee
Stanwood
Squalicum
Skyline
Sehome
Sammamish
Rogers (Spk)
Port Townsend
North Creek
Nathan Hale
Mt. Tahoma
Juanita
Jackson
Ingraham
Hazen
Garfield
Evergreen
Clover Park
Cleveland
Cascade Chr
Bellevue Chr
Bellevue
Ballard
Chief Sealth *


CSHS
9:00 AM
Woodland
Shorecrest
Rochester
North Mason
Montesano
Klahowya
Hoquiam
Elma
Aberdeen *


9:00 AM
Edmonds-Woodway Tournament
Yelm
Union
Todd Beamer
Spanaway Lake
Southridge
Shorewood
Sedro-Woolley
Redmond
Peninsula
O\\\'Dea
Orting
Oak Harbor
Nathan Hale
Mercer Island
Meadowdale
Marysville-Pil
Lindbergh
Lake Washington
Kentwood
Kelso
Kamiak
Hazen
Ferndale
Everett
Eastlake
Decatur
Central Kitsap
Burlington-Ed
Bonney Lake
Arlington
Edmonds-Wd *


EWHS
9:00 AM
White River Classic
Woodinville
Toppenish
Sunnyside
Puyallup
Olympic
Mountlake Ter
Grandview
Graham Kapowsin
Fife
Enumclaw
Emerald Ridge
Centralia
Cedarcrest
Blaine
White River *


WhtRvrHS
9:00 AM
Snohomish JV Tournament
Bishop Blanchet
Snohomish *


SnoHS
10:00 AM
Geroge Yonlick Tournament
South Whidbey
Nooksack Valley
Mount Vernon
Meridian
Marysville-Get
Lynden
Granite Falls
Bellingham *


BHS
10:00 AM
Sultan
Stadium
Seattle Academy
Mariner
Lynnwood
Monroe *


MonHS
10:00 AM
Return of the Seahawk
Jackson


CSHS
sponsor: Dutch Bros Coffee - Everettsponsor: *Everett High School
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

  Date Opponent Time Place  
Sat, Dec 7 Edmonds-Woodway Tournament
Edmonds-Woodway (Host)
9:00 AM Away EWHS
        7am Weigh-in
Wed, Dec 11 Anacortes
5:30 PM Home EvtHS
        Double Dual at Everett HS
Wed, Dec 11 Monroe
7:00 PM Home EvtHS
        Double Dual at Everett HS
Fri, Dec 13 Battle at the Border
Blaine (Host)
7:00 PM Away BLHS
Sat, Dec 14 Everett Girls Classic
9:00 AM Home EvtHS
Sat, Dec 14 Battle at the Border
Blaine (Host)
7:00 PM Away BLHS
Tue, Dec 17 Edmonds-Woodway
7:00 PM Home EvtHS
Sat, Jan 4 Everett Classic
9:00 AM Home EvtHS
* Thu, Jan 9 Marysville-Pilchuck
5:30 PM Home SnoHS
        at Snohomish
* Thu, Jan 9 Arlington
7:00 PM Home SnoHS
        at Snohomish
Thu, Jan 16 Ferndale
5:30 PM Home EvtHS
        Double Dual at Everett
* Thu, Jan 16 Oak Harbor
7:00 PM Home EvtHS
        Double Dual at Everett
* Fri, Jan 24 Stanwood
7:00 PM Away StanHS
* Tue, Jan 28 Marysville-Getchell
7:00 PM Away MGHS
* Thu, Jan 30 Snohomish
7:00 PM Home EvtHS

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.
 

Seagull Wrestling

Nov 8, 2019 12:15 PM

Register for Wrestling!

https://everettschools.rankonesport.com/New/NewInstructionsPage.aspx

Season begins Monday, November 18th! Please make sure you have a current sports physical on file with Mrs. Sievers in the main office. Physical must take you thru the entire season.

Study club is in the cafeteria from 2:10pm to 3pm.

Practices will be from 3:15 to 6:15pm.


Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy