League
2A & 3A Schools
4A Schools
Mount Vernon
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Unified Soccer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Jackyes Jackets - Silver 7.18
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Girls Track
Wesco - 4A
  League Overall
  W L W L
Lake Stevens5070
Jackson4151
Kamiak2151
Monroe3333
Glacier Peak1131
Mount Vernon0104
Cascade0405
Mariner0406


alt2:standings small
Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Thursday, Apr 18
Awaiting Score
Everett
Mariner *


Awaiting Score
Glacier Peak
Everett *


Goddard
Final
Scored By: Paul.Villanueva
45Meadowdale
101Shorewood *


Final
Scored By: Paul.Villanueva
60Mountlake Ter
86Shorewood *


Awaiting Score
Lynnwood
Edmonds-Wd *


EdStad
Awaiting Score
Cedarcrest
Edmonds-Wd *


EdStad
Awaiting Score
Arlington
Oak Harbor *


OHHS
Awaiting Score
Marysville-Get
Snohomish *


VetMemSt
Awaiting Score
Shorecrest
Snohomish *


VetMemSt
Final
Scored By: Mike.Cull
53Stanwood
77Marysville-Pil *


Final
Scored By: Mike.Cull
20Archbishop Murp
105Marysville-Pil *


Final
Scored By: Brittany.Kitts
86Kamiak
58Monroe *


Final
Scored By: Brittany.Kitts
59Cascade
86Monroe *


Awaiting Score
Glacier Peak
Mariner *


Goddard
Final
Scored By: Steve.Till
109Lake Stevens
41Jackson *


Awaiting Score
Cascade
Kamiak *


MonHS
Awaiting Score
Mount Vernon
Oak Harbor *


OHHS
Final
Scored By: Judd.Hunter
25Mount Vernon
124Arlington *


Awaiting Score
Stanwood
Archbishop Murp *


Saturday, Apr 20
Time TBD
Viking Classic
Yelm
Eastmont
Lake Stevens *


9:45 AM
NIKE Eason Invitational
Woodinville
Timberline
Steilacoom
Stanwood
Sedro-Woolley
Pateros
Newport
Mount Vernon
Monroe
Mariner
Lynnwood
Lakes
Kingston
Kamiak
Juanita
Hazen
Glacier Peak
Foss
Everett
Edmonds-Wd
Central Kitsap
Cascade
Bremerton
Snohomish *


SnoHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Girls Track Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Mount Vernon Opponent  
* Thu, Mar 21 Mount Vernon 56 Monroe 88
Sat, Apr 6 Birger Solberg Invitational
Mount Vernon 0 Sehome (Host) 0
Kamiak 0
Mariner 0
Shorecrest 0
Shorewood 0
Thu, Apr 11 Mount Vernon 49 Oak Harbor 55
Thu, Apr 11 Mount Vernon 55 Marysville-Getchell 67
Thu, Apr 18 Mount Vernon Oak Harbor
Thu, Apr 18 Mount Vernon 25 Arlington 124

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Apr 20 NIKE Eason Invitational
Snohomish (Host)
9:45 AM Away SnoHS
Wed, Apr 24 Skagit County Championships
La Conner (Host)
3:30 PM Away LHS
Fri, Apr 26 Skagit County Championships
La Conner (Host)
4:30 PM Away LHS
Tue, Apr 30 Freshman Championships
Monroe (Host)
Cascade
Jackson
Kamiak
Lake Stevens
Mariner
Mount Vernon
3:30 PM Away MonHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 May 8, 4:30 PM
May 10, 4:30 PM
4A Division Meet at Veterans Memorial Stadium
 May 15, 3:30 PM
May 17, 4:30 PM
3A/4A District Meet at Shoreline Stadium
 May 23, 12:00 AM
May 24, 12:00 AM
May 25, 12:00 AM
State Track Meet at Mt. Tahoma High School
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy