League
2A & 3A Schools
4A Schools
Mount Vernon
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
alt2:Silver Sponsor
Boys Wrestling
Wesco - 4A
   Conf.  Overall
 WLWL
Mariner2042
Glacier Peak1111
Jackson1124
Cascade0013
Kamiak0012
Lake Stevens0000
Monroe0001
Mount Vernon0203


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 18
 
Stanwood
Snohomish
Sehome
Oak Harbor
Marysville-Pil
Ferndale
Bellingham
Squalicum *


SqualHS
Final
Scored By: Bryan.Mossburg
24Mount Vernon
54Glacier Peak *


Final
Scored By: Matt.Mcclinchy
49Mariner
24Jackson *


Awaiting Score
Meadowdale
Cedarcrest *


CdrcstHS
Final
Scored By: Bryan.Mossburg
45Mariner
36Glacier Peak *


Final
Scored By: Matt.Mcclinchy
36Mount Vernon
48Jackson *


Awaiting Score
Lynnwood
Cedarcrest *


CdrcstHS
Awaiting Score
Meadowdale
Shorecrest *


CdrcstHS
Awaiting Score
Lynnwood
Shorecrest *


CdrcstHS
Final
Scored By: Brian.Alfi
22Everett
49Edmonds-Wd *


Awaiting Score
Tahoma
Lake Stevens *


LSHS
Wednesday, Dec 19
6:00 PM
Double Dual
Liberty
Highline
Cedarcrest
Lindbergh *


LHS
7:00 PM
Marysville-Get
Shorecrest *


ShcstHS
Thursday, Dec 20
9:30 AM
Mount Baker Invitational
Sultan
South Whidbey
Sehome
Sedro-Woolley
Rochester
Nooksack Valley
Meridian
Lynden
Lakewood
Highland
Granite Falls
Glacier Peak
Forks
Eatonville
Darrington
Concrete
Anacortes
Mount Baker *


MBHS
5:45 PM
Lake Stevens
Cascade *


KamHS
5:45 PM
Monroe
Kamiak *


KamHS
5:45 PM
Snohomish
Marysville-Pil *


MPHS
5:45 PM
Everett
Arlington *


MPHS
5:45 PM
Stanwood
Marysville-Get *


MGHS
5:45 PM
Shorewood
Mountlake Ter *


MlkTerHS
6:30 PM
Edmonds-Wd
West Seattle *


WSHS
7:00 PM
Monroe
Cascade *


KamHS
7:00 PM
Lake Stevens
Kamiak *


KamHS
7:00 PM
Everett
Marysville-Pil *


MPHS
7:00 PM
Snohomish
Arlington *


MPHS
7:00 PM
Oak Harbor
Marysville-Get *


MGHS
7:00 PM
Edmonds-Wd
Mountlake Ter *


MlkTerHS
7:00 PM
Edmonds-Wd
Archbishop Murp *


MlkTerHS
7:00 PM
Shorewood
Archbishop Murp *


MlkTerHS
7:30 PM
Edmonds-Wd
Chief Sealth *


WSHS
Saturday, Dec 22
Time TBD
ERHS Boys Dual Team Tournament
Tahoma
Steilacoom
Spanaway Lake
Shelton
Ingraham
Eastlake
Chief Sealth
Auburn Riv
Emerald Ridge *


ERHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Mount Vernon Opponent  
Mon, Nov 12 First Day of Practice
* Thu, Nov 29 Jamboree
Tue, Dec 4 Mount Vernon 24 Cedarcrest 57
Fri, Dec 7 Battle at the Border
Sat, Dec 8 Battle at the Border
Sat, Dec 15 Paul Reiman Classic
* Tue, Dec 18 Mount Vernon 24 Glacier Peak 54
* Tue, Dec 18 Mount Vernon 36 Jackson 48

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Jan 5 Everett Classic
Everett (Host)
9:00 AM Away EvtHS
Thu, Jan 10 Burlington-Edison
7:00 PM Away BEHSGym
* Fri, Jan 11 Monroe
7:00 PM Home MVHS
* Thu, Jan 17 Cascade
7:00 PM Away CasHS
Sat, Jan 19 31st Annual Lynden Tournament
Lynden (Host)
10:00 AM Away LHS
* Tue, Jan 22 Mariner
4:30 PM Away MarHS
* Tue, Jan 22 Lakewood
5:45 PM Home MarHS
        AT MARINER
* Thu, Jan 24 Kamiak
5:45 PM Home MVHS
* Thu, Jan 24 Lake Stevens
7:00 PM Home MVHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 1, 4:00 PM
Feb 2, 10:00 AM
Sub-Regional Tournament at Glacier Peak High School
 Feb 9, 10:00 AMRegional Tournament at Emerald Ridge High School
 Feb 15, 9:00 AM
Feb 16, 9:00 PM
State Tournament at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy