League
2A & 3A Schools
4A Schools
Oak Harbor
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer 
Post Season Search Schools Login | Register | Contacts
Subscribe to Team AlertsFacebook SiteTwitter Site
Photo Store
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - North 3A
   League  Overall
 WLWL
Arlington0000
Everett0000
Marysville-Get0010
Marysville-Pil0000
Oak Harbor0010
Snohomish0000
Stanwood0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Photo By: JohnsPhotos.netPhoto Store
Tuesday, Dec 3
 
Jamboree
Snohomish
Cascade
Arlington
Jackson *


JksnHS
Wednesday, Dec 4
Final
Scored By: Jeremy.Lail
25Cedarcrest
54Marysville-Get *


Awaiting Score
Lake Stevens
Tahoma *


Tahoma
Thursday, Dec 5
Awaiting Score
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
 
Jamboree
Stanwood
Mount Vernon
Monroe
Marysville-Pil *


MPHS
Final
Scored By: Anders.Blomgren
49Lake Stevens
17Vashon Island *


Final
Scored By: Bryan.Officer
42Mariner
30Shorecrest *


Final
Scored By: Larry.Falcon
30Squalicum
51Oak Harbor *


Awaiting Score
South Whidbey
Granite Falls *


GFHS
Final
Scored By: Blaine.Gilchrist-Smith
1Lakewood
0Archbishop Murp *


Friday, Dec 6
 
Sydney Montana Tournament
Lake Stevens


 
Butch Mullins JV Tournament
Sehome
Sedro-Woolley
Nooksack Valley
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Lynden
Lakewood
Ferndale
Burlington-Ed
Bellingham *


BHS
Final
Scored By: Tedashi.Myers1
30Cascade
42Lynnwood *


Final
Scored By: Gus.Anaya1
63Jackson
11Mountlake Ter *


Final
Scored By: Tedashi.Myers1
51Jackson
28Lynnwood *


Final
Scored By: Gus.Anaya1
54Cascade
24Mountlake Ter *


Saturday, Dec 7
Time TBD
Sydney Montana Tournament
Lake Stevens


7:30 AM
West Seattle
Tyee
Stanwood
Squalicum
Skyline
Sehome
Sammamish
Rogers (Spk)
Port Townsend
North Creek
Nathan Hale
Mt. Tahoma
Juanita
Jackson
Ingraham
Hazen
Garfield
Evergreen
Clover Park
Cleveland
Cascade Chr
Bellevue Chr
Bellevue
Ballard
Chief Sealth *


CSHS
9:00 AM
Woodland
Shorecrest
Rochester
North Mason
Montesano
Klahowya
Hoquiam
Elma
Aberdeen *


9:00 AM
Edmonds-Woodway Tournament
Yelm
Union
Todd Beamer
Spanaway Lake
Southridge
Shorewood
Sedro-Woolley
Redmond
Peninsula
O\\\'Dea
Orting
Oak Harbor
Nathan Hale
Mercer Island
Meadowdale
Marysville-Pil
Lindbergh
Lake Washington
Kentwood
Kelso
Kamiak
Hazen
Ferndale
Everett
Eastlake
Decatur
Central Kitsap
Burlington-Ed
Bonney Lake
Arlington
Edmonds-Wd *


EWHS
9:00 AM
White River Classic
Woodinville
Toppenish
Sunnyside
Puyallup
Olympic
Mountlake Ter
Grandview
Graham Kapowsin
Fife
Enumclaw
Emerald Ridge
Centralia
Cedarcrest
Blaine
White River *


WhtRvrHS
9:00 AM
Snohomish JV Tournament
Bishop Blanchet
Snohomish *


SnoHS
10:00 AM
Geroge Yonlick Tournament
South Whidbey
Nooksack Valley
Mount Vernon
Meridian
Marysville-Get
Lynden
Granite Falls
Bellingham *


BHS
10:00 AM
Sultan
Stadium
Seattle Academy
Mariner
Lynnwood
Monroe *


MonHS
10:00 AM
Return of the Seahawk
Jackson


CSHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Oak Harbor Opponent  
Thu, Dec 5 Oak Harbor 51 Squalicum 30

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Dec 7 Edmonds-Woodway Tournament
Edmonds-Woodway (Host)
9:00 AM Away EWHS
        7am Weigh-in
Thu, Dec 12 Mariner
7:00 PM Home OHHS
Sat, Dec 14 Gator Invitational
Decatur (Host)
Hazen
Kentlake
Kentridge
Oak Harbor
Shorewood
Timberline
Thomas Jefferson
TBD Away Decatur
Thu, Dec 19 Lakewood
5:30 PM Home OHHS
Thu, Dec 19 Kamiak
7:00 PM Home OHHS
        Double Dual at Oak Harbor
Sat, Dec 21 Graham Morin Invitational
Squalicum (Host)
9:30 AM Away SqualHS
Sat, Jan 4 Battle of the Axe
Port Angeles (Host)
10:00 AM Away PAHS
        Wt in at 8:00am
* Thu, Jan 9 Marysville-Getchell
5:30 PM Away MGHS
Sat, Jan 11 Panther Classic
Snohomish (Host)
10:00 AM Away SnoHS
Sat, Jan 11 Storm JV Tournament
Squalicum (Host)
10:00 AM Away SqualHS
* Thu, Jan 16 Snohomish
5:30 PM Away EvtHS
        Double Dual at Everett
* Thu, Jan 16 Everett
7:00 PM Away EvtHS
        Double Dual at Everett
Sat, Jan 18 "Taking Down Pancreatic Cancer Duals"
Hazen (Host)
Bonney Lake
Decatur
Highline
Liberty
Oak Harbor
Quincy
Skyline
Away Hazen
* Thu, Jan 23 Arlington
7:00 PM Home OHHS
* Wed, Jan 29 Marysville-Pilchuck
7:00 PM Away MPHS
* Thu, Jan 30 Stanwood
5:30 PM Away StanHS

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.
 

Skin Form

Jan 2, 2019 1:08 PM

If you need a skin form there is a .pdf copy under the documents tab under forms. It is also attached above

Purple and Gold Thank you Parents

Dec 6, 2019 12:27 PM

Parents thank you for your support in the Purple and Gold this season. We were able to raise $1500.00. Thank you all.


Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy