League
2A & 3A Schools
4A Schools
Cedarcrest
Boys Sports:   Football   X-Country   Basketball   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Silver Sponsor
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Girls Basketball
Wesco - 3A
   Conf.  Overall
 WLWL
Archbishop Murp121182
Arlington121174
Snohomish112137
Shorecrest112182
Marysville-Get94155
Edmonds-Wd85129
Meadowdale76138
Stanwood761110
Cedarcrest67129
Lynnwood67911
Everett49911
Shorewood211415
Mountlake Ter211416
Marysville-Pil112514
Oak Harbor014317


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Feb 11
** RESCHEDULED / Tue, Feb 12 **
Meadowdale
Arlington *


Tuesday, Feb 12
** RESCHEDULED / Wed, Feb 13 **
Meadowdale
Arlington *


Wednesday, Feb 13
Final
Scored By: Don.Dalziel
34Ferndale
47Snohomish *


Final
Scored By: Don.Dalziel
42Stanwood
59Shorecrest *


** RESCHEDULED / Thu, Feb 14 **
Meadowdale
Arlington *


Thursday, Feb 14
Final
Scored By: Ted.House
44Cedarcrest
70Lynden *


Final
Scored By: Robert.Polk
37Newport
57Glacier Peak *


Final
Scored By: Luke.Ande
65Inglemoor
55Lake Stevens *


Final
Scored By: Ted.House
35Bellingham
53Archbishop Murp *


Final
Scored By: Don.Dalziel
52Edmonds-Wd
39Marysville-Get *


Final
Scored By: Don.Dalziel
49Meadowdale
62Arlington *


Friday, Feb 15
Final
Scored By: Don.Dalziel
38Edmonds-Wd
55Arlington *


6:00 PM
Stanwood
Ferndale *


FHS
6:00 PM
Meadowdale
Marysville-Get *


MGHS
6:00 PM
Anacortes
Archbishop Murp *


AMHS
7:00 PM
Snohomish
Shorecrest *


ShcstHS
7:00 PM
Cedarcrest
Sammamish *


SAMM
Saturday, Feb 16
11:00 AM
Edmonds-Wd
TBD *


EvCC
2:00 PM
Lake Stevens
Issaquah *


NCHS
4:30 PM
Eastlake
Glacier Peak *


JksnHS
6:00 PM
TBD
Arlington *


EvCC
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Girls Basketball Schedule

Regular Season

  Date Cedarcrest Opponent  
Mon, Nov 12 First Day of Practice
Wed, Nov 28 Cedarcrest 65 Interlake 51
* Fri, Nov 30 Cedarcrest 31 Snohomish 38
Thu, Dec 6 Cedarcrest 41 Monroe 37
Fri, Dec 7 Cedarcrest 43 Cedar Park Chr. (Bothell) 34
* Tue, Dec 11 Cedarcrest 27 Arlington 49
* Fri, Dec 14 Cedarcrest 45 Marysville-Getchell 35
Thu, Dec 27 Cedarcrest 52 Oroville 13
Fri, Dec 28 Cedarcrest 37 Chelan 38
Wed, Jan 2 Cedarcrest 46 Mount Vernon 29
* Fri, Jan 4 Cedarcrest 59 Oak Harbor 19
* Tue, Jan 8 Cedarcrest 47 Everett 44
* Thu, Jan 10 Cedarcrest 41 Stanwood 50
* Fri, Jan 11 Cedarcrest 55 Marysville-Pilchuck 16
* Tue, Jan 15 Cedarcrest 35 Meadowdale 63
* Fri, Jan 18 Cedarcrest 32 Archbishop Murphy 44
* Tue, Jan 22 Cedarcrest 53 Lynnwood 57
* Thu, Jan 24 Cedarcrest 53 Mountlake Terrace 33
* Tue, Jan 29 Cedarcrest 35 Shorewood 18
* Fri, Feb 1 Cedarcrest 25 Shorecrest 62

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Opponent Place / Result  
Feb 7 - Feb 182A District at Mt Vernon High School
  Thu, Feb 7 Mountlake Terrace Won 58-32
  Thu, Feb 14 Lynden Lost 70-44
  Fri, Feb 15
7:00 PM
Sammamish Sammamish High School
Feb 22 - Mar 22A Regionals & State at SunDome, Yakima
 

Theme Nights

Jan 15, 2019 2:18 PM

Friday 1/18/19 (White Out)

Tuesday 1/22/19 (Black Out)


Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy