League
2A & 3A Schools
4A Schools
Cedarcrest
Boys Sports:   Football   X-Country   Basketball   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Jackyes Jackets - Silver 7.18
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - South 3A
   Conf.  Overall
 WLWL
Archbishop Murp0001
Cedarcrest0021
Edmonds-Wd0000
Lynnwood0001
Meadowdale0001
Mountlake Ter0002
Shorecrest0021
Shorewood0004


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 18
2:00 PM
Stanwood
Snohomish
Sehome
Oak Harbor
Marysville-Pil
Ferndale
Bellingham
Squalicum *


SqualHS
5:45 PM
Mount Vernon
Glacier Peak *


JksnHS
5:45 PM
Mariner
Jackson *


JksnHS
5:45 PM
Meadowdale
Cedarcrest *


CdrcstHS
7:00 PM
Mariner
Glacier Peak *


JksnHS
7:00 PM
Mount Vernon
Jackson *


JksnHS
7:00 PM
Lynnwood
Cedarcrest *


CdrcstHS
7:00 PM
Meadowdale
Shorecrest *


CdrcstHS
7:00 PM
Lynnwood
Shorecrest *


CdrcstHS
7:00 PM
Everett
Edmonds-Wd *


EWHS
7:00 PM
Tahoma
Lake Stevens *


LSHS
Wednesday, Dec 19
6:00 PM
Double Dual
Liberty
Highline
Cedarcrest
Lindbergh *


LHS
7:00 PM
Marysville-Get
Shorecrest *


ShcstHS
Thursday, Dec 20
9:30 AM
Mount Baker Invitational
Sultan
South Whidbey
Sehome
Sedro-Woolley
Rochester
Nooksack Valley
Meridian
Lynden
Lakewood
Highland
Granite Falls
Glacier Peak
Forks
Eatonville
Darrington
Concrete
Anacortes
Mount Baker *


MBHS
5:45 PM
Lake Stevens
Cascade *


KamHS
5:45 PM
Monroe
Kamiak *


KamHS
5:45 PM
Snohomish
Marysville-Pil *


MPHS
5:45 PM
Everett
Arlington *


MPHS
5:45 PM
Stanwood
Marysville-Get *


MGHS
5:45 PM
Shorewood
Mountlake Ter *


MlkTerHS
6:30 PM
Edmonds-Wd
West Seattle *


WSHS
7:00 PM
Monroe
Cascade *


KamHS
7:00 PM
Lake Stevens
Kamiak *


KamHS
7:00 PM
Everett
Marysville-Pil *


MPHS
7:00 PM
Snohomish
Arlington *


MPHS
7:00 PM
Oak Harbor
Marysville-Get *


MGHS
7:00 PM
Edmonds-Wd
Mountlake Ter *


MlkTerHS
7:00 PM
Edmonds-Wd
Archbishop Murp *


MlkTerHS
7:00 PM
Shorewood
Archbishop Murp *


MlkTerHS
7:30 PM
Edmonds-Wd
Chief Sealth *


WSHS
Saturday, Dec 22
Time TBD
ERHS Boys Dual Team Tournament
Tahoma
Steilacoom
Spanaway Lake
Shelton
Lake Stevens
Ingraham
Eastlake
Chief Sealth
Auburn Riv
Emerald Ridge *


ERHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Cedarcrest Opponent  
Mon, Nov 12 First Day of Practice
Thu, Nov 29 Cedarcrest 54 Marysville-Getchell 30
Sat, Dec 1 White River Classic
Tue, Dec 4 Cedarcrest 57 Mount Vernon 24
Sat, Dec 8 Bonney Lake Tournement
Cedarcrest Bonney Lake (Host)
Auburn Riverside
Bethel
Curtis
Emerald Ridge
Franklin Pierce
Ingraham
Kennedy Catholic
Montesano
Wilson
White River
Tue, Dec 11 Cedarcrest 38 Arlington 41
Fri, Dec 14 Double duel
Cedarcrest 37 Granite Falls (Host) 29
Archbishop Murphy 0
Lakewood 0
Sat, Dec 15 Lindbergh Invitational

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Dec 18 Meadowdale
5:45 PM Home CdrcstHS
* Tue, Dec 18 Lynnwood
7:00 PM Home CdrcstHS
Wed, Dec 19 Double Dual
Lindbergh (Host)
6:00 PM Away LHS
        5:00PM weigh-in
* Wed, Jan 9 Mountlake Terrace
7:00 PM Home CdrcstHS
Sat, Jan 12 King of the Mountain Tournament
Darrington (Host)
9:00 AM Away DHS
* Thu, Jan 17 Archbishop Murphy
7:00 PM Away AMHS
Sat, Jan 19 South Kitsap Tourney
South Kitsap (Host)
TBD Away SKHS
* Tue, Jan 22 Shorecrest
7:00 PM Away ShcstHS
* Tue, Jan 22 Shorewood
7:00 PM Away ShcstHS
        at Shorecrest
* Fri, Jan 25 Edmonds-Woodway
7:00 PM Away EWHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 15, 9:00 AM
Feb 16, 9:00 PM
State Tournament at Tacoma Dome
 

Gut Check 2019 tournament

Sep 4, 2018 4:19 AM

Varsity team tournament Jan 4 -5th.


Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy