League
2A & 3A Schools
4A Schools
Arlington
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Brent Wolters Silver 2
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Girls Track
Wesco - 3A
 WLT
Snohomish500
Arlington510
Oak Harbor410
Edmonds-Wd410
Shorecrest410
Shorewood210
Marysville-Get330
Mountlake Ter220
Stanwood121
Meadowdale160
Lynnwood160
Everett040
Marysville-Pil050


alt2:standings small
Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Apr 23
 
JV All Comers Meet
Marysville-Get
Arlington *


ArlHS
Wednesday, Apr 25
3:30 PM
Skagit Valley Championships
Sedro-Woolley
Mt Vernon Chr
La Conner
Concrete
Burlington-Ed
Anacortes
Mount Vernon *


MVHS
Thursday, Apr 26
3:30 PM
Stanwood
Oak Harbor *


OHHS
3:30 PM
Shorecrest
Edmonds-Wd *


EdStad
3:30 PM
Marysville-Get
Shorewood *


ShrlnStd
3:30 PM
Mountlake Ter
Shorewood *


ShrlnStd
3:30 PM
Lake Stevens
Marysville-Pil *


QuilCeda
3:30 PM
Mariner
Marysville-Pil *


QuilCeda
3:30 PM
Snohomish
Arlington *


ArlHS
3:30 PM
Meadowdale
Edmonds-Wd *


EdStad
3:30 PM
Meadowdale
Shorecrest *


EdStad
3:30 PM
Everett
Kamiak *


Goddard
3:30 PM
Lynnwood
Kamiak *


Goddard
3:30 PM
Lynnwood
Everett *


Goddard
3:30 PM
Cascade
Monroe *


MonHS
3:30 PM
Glacier Peak
Jackson *


EvMem
3:30 PM
Marysville-Get
Mountlake Ter *


ShrlnStd
Friday, Apr 27
3:30 PM
Skagit Valley Championships
Sedro-Woolley
Mt Vernon Chr
La Conner
Concrete
Burlington-Ed
Anacortes
Mount Vernon *


MVHS
Saturday, Apr 28
9:00 AM
42nd Annual Lake Washington Girls Invitational
West Seattle
Sumner
Seattle Academy
Roosevelt
Renton
Northwest
Nooksack Valley
Nathan Hale
Mt. Tahoma
Mountlake Ter
Mount Si
Monroe
Mercer Island
Medical Lake
Mariner
Lewis and Clark
Kingston
Kent Meridian
Kennedy Catholic
Kamiak
Juanita
Issaquah
Interlake
Ingraham
Franklin Pierce
Ferris
Ferndale
Enumclaw
Emerald Ridge
Edmonds-Wd
Eastside Cath
Eastlake
Connell
Cascade
Bothell
Bellingham
Bellevue
Bear Creek
Bainbridge
Auburn
Archbishop Murp
Annie Wright
Lake Washington *


LWHS
9:00 AM
Shorecrest
Monroe
Glacier Peak
Clover Park
Shorewood *


ShrlnStd
10:00 AM
Lakewood Invitational
Stanwood
Port Townsend
Lynnwood
Lynden
Kings
Arlington
Archbishop Murp
Lakewood *


LWHS
11:00 AM
15th Annual Tomahawk Classic
Snohomish
North Creek
Marysville-Get
Everett
Cascade
Marysville-Pil *


QuilCeda
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Girls Track Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Arlington Opponent  
* Thu, Mar 22 Arlington 84 Shorecrest 66
* Thu, Mar 22 Arlington 143 Lynnwood 7
Sat, Mar 24 Chuck Randall Relays
* Thu, Mar 29 Arlington 131 Meadowdale 19
* Thu, Mar 29 Arlington 129 Mountlake Terrace 21
* Thu, Apr 12 Arlington 61 Lake Stevens 89
Sat, Apr 14 Pasco Invite
Arlington 0 Pasco (Host) 0
Bonney Lake 0
Chiawana 0
Enumclaw 0
Eastmont 0
Ephrata 0
East Valley (Yakima) 0
Ferris 0
Kennewick 0
Kamiakin 0
Lake Stevens 0
Monroe 0
Prosser 0
Shorecrest 0
Selah 0
Sumner 0
Spanaway Lake 0
Toppenish 0
Wenatchee 0
Wapato 0
Woodinville 0
Wilson 0
* Thu, Apr 19 Arlington 108 Oak Harbor 41
Sat, Apr 21 Viking Classic
Arlington Lake Stevens (Host)
Eastmont
Mon, Apr 23 JV All Comers Meet

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Apr 26 Snohomish
3:30 PM Home ArlHS
Sat, Apr 28 Lakewood Invitational
Lakewood (Host)
10:00 AM Away LWHS
Wed, May 2 JV Championships
Snohomish (Host)
Arlington
Glacier Peak
Mountlake Terrace
3:30 PM Away VetMemSt

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 May 9, 3:30 PM
May 11, 3:30 PM
North Division Meet at Arlington High School
 May 16, 3:00 PM
May 18, 3:00 PM
3A/4A District Meet at Shoreline Stadium
 May 24, 12:00 AM
May 25, 12:00 AM
May 26, 12:00 AM
State Meet at Mt. Tahoma High School
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy