League
2A & 3A Schools
4A Schools
Cascade
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Silver Sponsor
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - 4A
   Conf.  Overall
 WLWL
Cascade0013
Glacier Peak0000
Jackson0013
Kamiak0010
Lake Stevens0000
Mariner0020
Monroe0001
Mount Vernon0001


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 4
Final
Scored By: Ray.Mather
29Jackson
49Stanwood *


Final
Scored By: Craig.Iversen
9Cascade
57Marysville-Pil *


Final
Scored By: Mark.Dalbeck1
45Everett
30Monroe *


Final
Scored By: Fabian.Medina
57Cedarcrest
24Mount Vernon *


Final
Scored By: Ray.Mather
30Cascade
45Stanwood *


Final
Scored By: Craig.Iversen
24Jackson
53Marysville-Pil *


Final
Scored By: Tedashi.Myers1
66Marysville-Get
18Lynnwood *


Final
Scored By: Derek.Norton
54Mariner
23Shorewood *


Wednesday, Dec 5
 
Edmonds Varsity Triple Dual
Todd Beamer
Snohomish
Meadowdale
Lake Washington
Ingraham
Chief Sealth
Arlington
Edmonds-Wd *


EWHS
Thursday, Dec 6
Final
Scored By: Garth.MacDicken
54Monroe
27Sultan *


Final
Scored By: Phil.Brandstetter
27Shorewood
45Cascade *


Final
Scored By: Matt.Mcclinchy
49Shorecrest
31Jackson *


** POSTPONED **
White River
Lake Stevens *


LSHS
Final
Scored By: Phil.Brandstetter
39Shorecrest
35Cascade *


Final
Scored By: Matt.Mcclinchy
33Shorewood
48Jackson *


Final
Scored By: Josh.Knowles
40Kamiak
35Meadowdale *


Friday, Dec 7
 
Monroe
Westview, OR *


WestvwOR
 
Rose City Championships
Snohomish


Westview H
 
Battle at the Border
Todd Beamer
Steilacoom
Shorecrest
Sehome
Rochester
Mount Vernon
Mount Baker
Lynden
Liberty
Kentwood
Issaquah
Ferndale
Everett
Elma
Darrington
Black Hills
Anacortes
Blaine *


BLHS
Saturday, Dec 8
 
Rose City Championships
Snohomish


Westview H
 
Lake Washington Invitational Tournament
Woodinville
Skyline
O'Dea
Lynnwood
Juanita
Inglemoor
Granite Falls
Eastlake
Bothell
Lake Washington *


LWHS
 
Timberline
T Jefferson
Shorewood
Oak Harbor
Kentlake
Hazen
Decatur *


Decatur
 
Sultan
Mountlake Ter
Meridian
Marysville-Get
Mariner
Lindbergh
Lakewood
Kamiak
Glacier Peak
Burlington-Ed
Archbishop Murp
Anacortes
Sedro-Woolley *


SWHS
 
Atown Throwdown
Squalicum
Peninsula
Meadowdale
Edmonds-Wd
Centralia
Cascade
Arlington *


ArlHS
 
Tyee
Skyline
Shelton
Redmond
Prairie
Ocosta
Marysville-Pil
Kingston
Jackson
Gig Harbor
Federal Way
Ellensburg
Cascade Chr
Bellarmine
Puyallup *


PHS
 
Wilson
White River
Montesano
Kennedy Catholic
Ingraham
Franklin Pierce
Emerald Ridge
Curtis
Cedarcrest
Bethel
Auburn Riv
Bonney Lake *


BLHS
 
Battle at the Border
Todd Beamer
Steilacoom
Shorecrest
Sehome
Rochester
Mount Vernon
Mount Baker
Lynden
Liberty
Kentwood
Issaquah
Ferndale
Everett
Elma
Darrington
Black Hills
Blaine *


BLHS
 
Wapato
Stanwood
Southridge
Selah
Royal
Richland
Reardan
Naches Valley
Moses Lake
Klahowya
Kiona Benton
Kennewick
Clarkston
Chewelah
Othello *


PT Gym
Final
Scored By: Kyle.Simmons
85Woodland
114Seton Catholic
151Ridgefield
69Monroe
0King's Way Chr
67Hudson\\\'s Bay
122Hoquiam
4Hockinson
28Fort Vancouver
126Columbia River
185Castle Rock
0La Center *


coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Cascade Opponent  
Mon, Nov 12 First Day of Practice
Thu, Nov 29 Jamboree
        Cas, Evt, Jack, Lynn, MLT
Tue, Dec 4 Cascade 9 Marysville-Pilchuck 57
Tue, Dec 4 Cascade 30 Stanwood 45
Thu, Dec 6 Cascade 45 Shorewood 27
Thu, Dec 6 Cascade 35 Shorecrest 39
Sat, Dec 8 Atown Throwdown

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Thu, Dec 13 River Rumble
Snohomish (Host)
Cascade
Monroe
Skyline
Sultan
Stanwood
5:30 PM Away SnoHS
Sat, Dec 15 Lynnwood Classic
Lynnwood (Host)
Anacortes
Archbishop Murphy
Bishop Blanchet
Blaine
Cascade
Kamiak
Mariner
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorecrest
South Whidbey
9:30 PM Away LynnHS
        7:30am Weigh-In
* Thu, Dec 20 Lake Stevens
5:45 PM Home KamHS
        at Kamiak
* Thu, Dec 20 Monroe
7:00 PM Home KamHS
        at Kamiak
Fri, Dec 28 Doc Herren Tournament
9:00 AM AHS
Sat, Dec 29 Doc Herren Tournament
9:00 AM AHS
Sat, Jan 5 Everett Classic
Everett (Host)
9:00 AM Away EvtHS
* Fri, Jan 11 Jackson
7:00 PM Away JksnHS
Sat, Jan 12 Matman Classic
Central Kitsap (Host)
TBD Away CKHS
Tue, Jan 15
Redmond (Host)
Cascade
Interlake
Kamiak
6:00 PM Away RdmndHS
* Thu, Jan 17 Mount Vernon
7:00 PM Home CasHS
* Tue, Jan 22 Kamiak
7:00 PM Home CasHS
* Thu, Jan 24 Mariner
5:45 PM Away GPHS
        at Glacier Peak
* Thu, Jan 24 Glacier Peak
7:00 PM Away GPHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 1, 4:00 PM
Feb 2, 10:00 AM
Sub-Regional Tournament
 Feb 9, 10:00 AMRegional Tournament
 Feb 15, 9:00 AM
Feb 16, 9:00 PM
State Tournament at Tacoma Dome
 

Facebook

Nov 27, 2018 5:26 AM

Below is the link to the Team Facebook Page. It is a closed group, but contact us and we will add you. We’ll post match info, pictures, and answer questions thru that page regularly.

https://www.facebook.com/groups/118649665685834/


Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy