League
2A & 3A Schools
4A Schools
Everett
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
alt2:Silver Sponsor
Girls Swim
Wesco - North
 LeagueOverall
 WLTWLT
Lake Stevens800810
Snohomish610720
Stanwood510720
Mount Vernon530630
Everett540540
Cascade540750
Monroe340550
Oak Harbor350350
Marysville-Pil160270
Marysville-Get160180
Archbishop Murp0900110


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Oct 22
2:30 PM
Mount Vernon
Everett *


FPP
3:00 PM
Monroe
Stanwood *


StanY
3:00 PM
Lake Stevens
Stanwood *


StanY
3:00 PM
Shorewood
Meadowdale *


LynnPool
3:15 PM
Snohomish
Marysville-Get *


MPHS
3:15 PM
Snohomish
Marysville-Pil *


MPHS
3:15 PM
Mountlake Ter
Kamiak *


KamHS
3:15 PM
Edmonds-Wd
Glacier Peak *


SnoAqu
3:30 PM
Cascade
Oak Harbor *


VandPool
3:30 PM
Mariner
Shorecrest *


ShlnPool
4:00 PM
Lake Stevens
Monroe *


StanY
Wednesday, Oct 23
6:00 PM
District Dive Qualifier
Stanwood
Snohomish
Shorewood
Shorecrest
Oak Harbor
Monroe
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lake Stevens
Kamiak
Jackson
Glacier Peak
Everett
Cascade
Archbishop Murp


SnoAqu
Thursday, Oct 24
2:30 PM
Archbishop Murp
Cascade *


FPP
2:30 PM
Kamiak
Jackson *


WstCst
3:00 PM
Edmonds-Wd
Lynnwood *


LynnPool
3:15 PM
Stanwood
Marysville-Get *


MPHS
3:15 PM
Stanwood
Marysville-Pil *


MPHS
3:15 PM
Everett
Mariner *


KamHS
3:15 PM
Lake Stevens
Glacier Peak *


SnoAqu
3:30 PM
Monroe
Oak Harbor *


VandPool
3:30 PM
Snohomish
Mount Vernon *


SkgtY
3:30 PM
Shorecrest
Shorewood *


ShlnPool
Saturday, Oct 26
3:15 PM
Edmonds District Meet
Mountlake Ter
Meadowdale
Lynnwood
Edmonds-Wd


LynnPool
coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Swim Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Everett Opponent  
* Thu, Sep 19 Everett 124 Oak Harbor 49
* Tue, Sep 24 Everett 43 Snohomish 137
* Tue, Oct 1 Everett 127 Marysville-Getchell 39
* Tue, Oct 1 Everett 121 Marysville-Pilchuck 45
* Thu, Oct 3 Everett 72 Cascade 98
* Thu, Oct 3 Everett 53 Stanwood 116
* Tue, Oct 8 Everett 48 Lake Stevens 122
* Thu, Oct 10 Everett 122 Archbishop Murphy 34
Sat, Oct 12 District Dive Qualifier
        Warm-up 8:15
* Thu, Oct 17 Everett 92 Monroe 90
Sat, Oct 19 District Dive Qualifier
        Warm-up 8:30

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Oct 22 Mount Vernon
2:30 PM Home FPP
Wed, Oct 23 District Dive Qualifier
6:00 PM SnoAqu
        Warm up 4PM
Thu, Oct 24 Mariner
3:15 PM Away KamHS
Tue, Oct 29 JV Invite
Kamiak (Host)
3:15 PM Away KamHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Nov 6, 4:30 PMDistrict Dive Prelims at Snohomish Aquatic Center
 Nov 8, 5:15 PMDistrict Prelims at Snohomish Aquatic Center
 Nov 9, 4:00 PMDistrict Finals at Snohomish Aquatic Center
 Nov 15, 12:00 AM
Nov 16, 12:00 AM
State Championships at King County Aquatics Center, Federa
 

EHS Girls Swim 2019-2020

Aug 23, 2019 11:11 AM

Girls swim turnouts start Monday, August 26th at 3pm. First week of practices will be held at Forest Park. Practice concludes by 5pm.

Please be sure all eligibility paperwork has been submitted on RankOneSport.com and that the sports physical on file in the main office is current and does not expire anytime during the season.

ASB and Athletic fees are due to the treasurers office the first week of turnouts.


Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy