League
2A & 3A Schools
4A Schools
Everett
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
alt2:Brent Wolters Silver3
Boys Wrestling
Wesco - North 3A
   Conf.  Overall
 WLWL
Everett3051
Snohomish3042
Arlington3152
Marysville-Pil2060
Marysville-Get0226
Oak Harbor0416
Stanwood0418


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 16
Final
Scored By: Max.Welsh
23Stanwood
52Mariner *


Wednesday, Jan 17
7:00 PM
Archbishop Murp
Jackson *


JksnHS
Thursday, Jan 18
6:30 PM
Edmonds-Wd
Ballard
Bainbridge
Roosevelt *


RsvltHS
7:00 PM
Glacier Peak
Cascade *


CasHS
7:00 PM
Jackson
Mount Vernon *


MVHS
7:00 PM
Everett
Arlington *


ArlHS
7:00 PM
Marysville-Pil
Snohomish *


SnoHS
7:00 PM
Oak Harbor
Marysville-Get *


MGHS
7:00 PM
Edmonds-Wd
Meadowdale *


MdlHS
7:00 PM
Mountlake Ter
Lynnwood *


LynnHS
7:00 PM
Shorecrest
Shorewood *


ShwdHS
7:00 PM
Mariner
Monroe *


MonHS
Friday, Jan 19
5:00 PM
Duel Meet
Willapa Valley
South Bend
Shorewood
Renton
Kennedy Catholic
Raymond *


RHS
Saturday, Jan 20
Time TBD
W Valley (Yak)
Stadium
Sequim
Rainier Beach
Puyallup
Marysville-Get
Kent Meridian
Kamiak
Curtis
Capital
Bellarmine
Arlington
Foss *


7:00 AM
Skyline
Quincy
Oak Harbor
Liberty
Highline
Decatur
Bonney Lake
Hazen *


Hazen
9:00 AM
King of the HIlls
W F West
Squalicum
Shelton
Sedro-Woolley
Port Angeles
Orting
Olympic
Nathan Hale
Mariner
Graham Kapowsin
Edmonds-Wd
Eastlake
Burlington-Ed
Bremerton
Bishop Blanchet
Bethel
Bainbridge
Auburn MV
Black Hills *


BHHS
10:00 AM
Lynden Tournament
Shorecrest
Sehome
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Glacier Peak
Eastside Cath
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS
10:00 AM
Willapa Valley
South Bend
Shorewood
Renton
North Beach
Montesano
Monroe
Kennedy Catholic
Ilwaco
Raymond *


RHS
coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Everett Opponent  
Fri, Dec 1 Triple Dual at Mariner HS
        Duals at 5:00/6:30/8:00 p.m.
Sat, Dec 2 Mariner Holiday Tournament
Everett 5 Mariner (Host) 109
Bishop Blanchet 0
Black Hills 90
Blaine 162
Bethel 270
Bellevue 27
Ferndale 59
Kamiak 144
Lynnwood 34
Monroe 24
Mount Vernon 35
Shorecrest 24
Sultan 139
Snohomish 15
Sat, Dec 2 White River Classic
Sat, Dec 2 Edmonds Invite
Everett 92 Edmonds-Woodway (Host) 0
Arlington 63
Burlington-Edison 92
Bremerton 23
Bonney Lake 167
Central Kitsap 50
Decatur 101
Ferndale 105
Hazen 76
Highline 81
Juanita 36
Kelso 224
Kentwood 115
Lindbergh 32
Lincoln 98
Meadowdale 63
North Central 131
Nathan Hale 34
Oak Harbor 31
Peninsula 97
Southridge 178
Squalicum 104
Shorewood 35
Sedro-Woolley 54
Todd Beamer 31
Union 94
Thu, Dec 7 Everett 32 Glacier Peak 37
Thu, Dec 7 Everett 54 Mount Vernon 15
Fri, Dec 8 Battle at the Border
Sat, Dec 9 Battle at the Border
* Tue, Dec 12 Everett 48 Marysville-Getchell 24
Thu, Dec 14 Everett 39 Ferndale 27
* Thu, Dec 14 Everett 51 Stanwood 22
Sat, Dec 30 The Rock
Everett 0 Vashon Island (Host) 97
Anacortes 0
Darrington 0
Elma 0
Forks 0
La Center 0
Lakeside (9 Mile) 0
Mount Baker 0
Montesano 0
Quincy 0
Rochester 0
Sultan 0
Zillah 0
* Fri, Jan 5 Everett 1 Oak Harbor 0
Sat, Jan 6 Everett Classic
* Sat, Jan 13 King of the Mountain Tournament

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Jan 18 Arlington
7:00 PM Away ArlHS
* Tue, Jan 23 Marysville-Pilchuck
7:00 PM Home EvtHS
* Thu, Jan 25 Snohomish
7:00 PM Away SnoHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 2, 5:00 PM
Feb 3, 10:00 AM
Sub-Regional at Stanwood High School
 Feb 10, 10:00 AMRegional at Edmonds-Woodway High School
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy