League
2A & 3A Schools
4A Schools
Marysville-Pilchuck
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
alt2:Silver Sponsor
Girls Cross Country
   League  Overall
 WLWL
Archbishop Murp0000
Arlington0000
Cascade0000
Cedarcrest0000
Edmonds-Wd0000
Everett0000
Glacier Peak0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lake Stevens0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Marysville-Get0000
Marysville-Pil0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mount Vernon0000
Mountlake Ter0000
Oak Harbor0000
Shorecrest0000
Shorewood0000
Snohomish0000
Stanwood0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Cross Country Schedule

  Date Opponent Time Place  
* Wed, Sep 11
Marysville-Pilchuck (Host)
Oak Harbor
Shorewood
3:45 PM Home MPHS
Sat, Sep 14 Sehome Invitational
Sehome (Host)
9:00 AM Away Civic
* Thu, Sep 19
Jackson (Host)
Monroe
Marysville-Pilchuck
Shorewood
3:45 PM Away JksnHS
Sat, Sep 28 13th Annual King's Cross Invitational
Kings (Host)
Forks
Marysville-Pilchuck
TBD Away KHS
* Thu, Oct 3
Shorecrest (Host)
Monroe
Marysville-Pilchuck
3:45 PM Away Hamlin
Sat, Oct 5 Nike 13th Annual Twilight Invitational
Marysville-Getchell (Host)
2:45 PM Away CdrcrstG
Sat, Oct 12 Hole in the Wall
Lakewood (Host)
Jesuit, OR
University Prep.
Auburn Mountainview
Arlington
Blaine
Bellevue
Bush
Bainbridge
Bothell
Crosspoint
Chelan
Cascade
Cheney
Cleveland
Camas
Central Kitsap
Cedar Park Chr. (Bothell)
Columbia River
Eastside Catholic
Eastmont
Eisenhower
Eastlake
Elma
Ellensburg
Everett
Franklin
Foster
Ferndale
Gig Harbor
Garfield
Glacier Peak
Hockinson
Interlake
Ingraham
Issaquah
Inglemoor
Juanita
Kelso
Kings
Klahowya
Kingston
Kentridge
Lynden Christian
Liberty
Lakeside
Lynden
Lake Stevens
Lynnwood
Mount Baker
Meadowdale
Mercer Island
Medical Lake
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Rainier
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Newport
Northwest
North Kitsap
Nooksack Valley
O\\\\\\\'Dea
Overlake
Orcas Island
Port Angeles
Prairie
Port Townsend
Roosevelt
Renton
Rogers (Puyallup)
Seattle Academy
Seattle Christian
Sehome
Shelton
Skyline
Sammamish
Snohomish
Squalicum
Sedro-Woolley
Tahoma
Wilbur-Creston
Woodinville
Wapato
West Seattle
Walla Walla
Away LWHS
* Wed, Oct 16
Monroe (Host)
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Snohomish
3:45 PM Away Lake Tye P

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 26, 10:00 AMWesco Championships at Lakewood High School
 Nov 2, 10:00 AMDistrict One Championships at South Whidbey High School
 Nov 9, 10:00 AMState Championships at Sun Willows Golf Course
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy