League
2A & 3A Schools
4A Schools
Marysville-Pilchuck
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Jackyes Jackets - Silver 7.18
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - North 3A
   Conf.  Overall
 WLWL
Marysville-Pil50100
Everett4172
Stanwood3171
Marysville-Get2356
Arlington2353
Snohomish1435
Oak Harbor0535


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 22
Awaiting Score
Mount Vernon
Mariner *


MarHS
Final
Scored By: Tedashi.Myers1
59Meadowdale
9Lynnwood *


Final
Scored By: Joel.Pearson
36Archbishop Murp
41Mountlake Ter *


Final
Scored By: Derek.Norton
63Edmonds-Wd
10Shorewood *


Final
Scored By: Brien.Elliott
21Marysville-Get
50Everett *


Final
Scored By: Fabian.Medina
66Lakewood
18Mount Vernon *


Awaiting Score
Kamiak
Cascade *


CasHS
Final
Scored By: Bryan.Mossburg
20Jackson
56Glacier Peak *


Final
Scored By: Mark.Dalbeck1
61Lake Stevens
18Monroe *


Final
Scored By: Larry.Falcon
53Marysville-Pil
19Oak Harbor *


Final
Scored By: Ray.Mather
31Snohomish
40Stanwood *


Final
Scored By: Tedashi.Myers1
36Archbishop Murp
39Lynnwood *


Final
Scored By: Joel.Pearson
68Meadowdale
12Mountlake Ter *


Final
Scored By: Brent.Busby
27Cedarcrest
49Shorecrest *


Final
Scored By: Derek.Norton
26Cedarcrest
36Shorewood *


Final
Scored By: Brent.Busby
53Edmonds-Wd
13Shorecrest *


Final
Scored By: Brien.Elliott
1Ferndale
1Everett *


Awaiting Score
Marysville-Get
Anacortes *


EvtHS
Awaiting Score
Lakewood
Mariner *


MarHS
Thursday, Jan 24
5:45 PM
Monroe
Glacier Peak *


GPHS
5:45 PM
Cascade
Mariner *


GPHS
5:45 PM
Kamiak
Mount Vernon *


MVHS
5:45 PM
Lake Stevens
Jackson *


MVHSGym
5:45 PM
Marysville-Pil
Stanwood *


StanHS
7:00 PM
Cascade
Glacier Peak *


GPHS
7:00 PM
Monroe
Mariner *


GPHS
7:00 PM
Lake Stevens
Mount Vernon *


MVHS
7:00 PM
Kamiak
Jackson *


MVHSGym
7:00 PM
Arlington
Marysville-Get *


MGHS
7:00 PM
Everett
Snohomish *


SnoHS
7:00 PM
Oak Harbor
Stanwood *


StanHS
Friday, Jan 25
7:00 PM
Cedarcrest
Edmonds-Wd *


EWHS
7:00 PM
Archbishop Murp
Meadowdale *


MdlHS
7:00 PM
Lynnwood
Mountlake Ter *


MlkTerHS
7:00 PM
Shorecrest
Shorewood *


ShwdHS
Saturday, Jan 26
8:30 AM
Skyline Duals Tournament
South Whidbey
Monroe
Eastside Cath
Eastlake
Darrington
Skyline *


SkylnHS
10:00 AM
Berserker Invite
Timberline
Mariner
Lindbergh
Lakes
Kent Meridian
Hanford
Chief Leschi
Bellarmine
Curtis *


CHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Marysville-Pilchuck Opponent  
Mon, Nov 12 First Day of Practice
* Thu, Nov 29 Jamboree
Tue, Dec 4 Marysville-Pilchuck 57 Cascade 9
Tue, Dec 4 Marysville-Pilchuck 53 Jackson 24
Sat, Dec 8 Wilfong Invitational
Marysville-Pilchuck 182 Puyallup (Host) 193
Bellarmine 48
Cascade Christian 54
Ellensburg 88
Federal Way 39
Gig Harbor 92
Jackson 88
Kingston 12
Ocosta 27
Prairie 119
Redmond 69
Shelton 76
Skyline 91
Tyee 22
Thu, Dec 13 Marysville-Pilchuck 72 Mountlake Terrace 6
Thu, Dec 13 Marysville-Pilchuck 49 Kamiak 18
Sat, Dec 15 Graham Morin Invitational
Tue, Dec 18 Storm Duals
Marysville-Pilchuck Squalicum (Host)
Bellingham
Ferndale
Oak Harbor
Sehome
Snohomish
Stanwood
* Thu, Dec 20 Marysville-Pilchuck 43 Snohomish 22
* Thu, Dec 20 Marysville-Pilchuck 48 Everett 24
Fri, Dec 28 Marysville-Pilchuck 54 O'Dea 27
* Thu, Jan 10 Marysville-Pilchuck 47 Marysville-Getchell 24
Sat, Jan 12 MP Premier Tournament
Marysville-Pilchuck 173 Bethel 176
Decatur 111
Edmonds-Woodway 105
Granite Falls 87
Glacier Peak 72
Jackson 67
Kamiak 60
Kentwood 255
O'Dea 79
Omak 50
Sehome 29
Squalicum 66
Stanwood 112
Wenatchee 111
Woodinville 57
* Fri, Jan 18 Marysville-Pilchuck 55 Arlington 19
* Tue, Jan 22 Marysville-Pilchuck 53 Oak Harbor 19

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Jan 24 Stanwood
5:45 PM Away StanHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 1, 4:00 PM
Feb 2, 10:00 AM
Sub-Regional Tournament at Everett High School
 Feb 9, 10:00 AMRegional Tournament at Snohomish High School
 Feb 15, 9:00 AM
Feb 16, 9:00 PM
State Tournament at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy