2A & 3A Schools
4A Schools
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Cheer   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
School: Login | Register | Contacts
Boys Golf
Wesco - North 3A
 Total
Snohomish782
Stanwood408
Arlington417
Marysville-Pil673
Marysville-Get523
Everett403
Oak Harbor459


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Mar 27
Final
Scored By: Darrell.Olson
441Jackson
522Cascade
402Everett *


Final
Scored By: Kari.Flanagan
214Marysville-Pil
202Kamiak *


Final
Scored By: Drew.Prichard
212Shorewood
227Shorecrest
NSMountlake Ter
204Meadowdale
306Lynnwood
211Edmonds-Wd *


Tuesday, Mar 28
Final
Scored By: Dan.DeWitte
207Stanwood
206Snohomish
229Oak Harbor
277Marysville-Get
198Everett
220Arlington
207Marysville-Pil *


 
Meadowdale
Kamiak
Edmonds-Wd
Mount Vernon *


Eaglemon
Wednesday, Mar 29
3:00 PM
Shorewood
Mount Vernon
Monroe
Meadowdale
Jackson
Arlington
Lake Stevens *


BttlCrkG
Thursday, Mar 30
12:00 PM
Timberline
South Whidbey
Sedro-Woolley
Jackson
Everett *


Legion
Friday, Mar 31
10:00 AM
Joe Lenburg Classic
W Valley (Yak)
Wapato
Toppenish
Selah
Quincy
Prosser
Othello
Moses Lake
Marysville-Pil
Ephrata
Ellensburg
Eisenhower
E Valley (Yak)
Davis *


ATG
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2016-17 Varsity Boys Golf Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Marysville-Pilchuck Opponent  
Thu, Mar 9 Jack & Jill Jamboree
* Tue, Mar 21 Marysville-Pilchuck 250 Mount Vernon (Host) 212
Shorewood 245
* Thu, Mar 23 Marysville-Pilchuck 216 Snohomish (Host) 217
Arlington 197
Everett 205
Marysville-Getchell 246
Oak Harbor 230
Stanwood 201
Mon, Mar 27 Marysville-Pilchuck 214 Kamiak 202
* Tue, Mar 28 Marysville-Pilchuck 207 Arlington 220
Everett 198
Marysville-Getchell 277
Oak Harbor 229
Snohomish 206
Stanwood 207

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Fri, Mar 31 Joe Lenburg Classic
Davis (Host)
10:00 AM Away ATG
Mon, Apr 10 Tom Dolan Memorial Invitational
Everett (Host)
Arlington
Cascade
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Marysville-Getchell
Monroe
Marysville-Pilchuck
Oak Harbor
Snohomish
Stanwood
South Whidbey
1:00 PM Away EGCC
* Mon, Apr 17
Stanwood (Host)
Arlington
Everett
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Oak Harbor
Snohomish
3:00 PM Away KykPtGC
Thu, Apr 20 Mount Vernon
3:00 PM Home CdrcrstG
* Mon, Apr 24
Arlington (Host)
Everett
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Oak Harbor
Snohomish
Stanwood
3:00 PM Away Gleneagl
Tue, Apr 25 Four Way Match
South Whidbey (Host)
3:00 PM Away UBGC
* Thu, Apr 27
Oak Harbor (Host)
Arlington
Everett
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Snohomish
Stanwood
3:00 PM Away WhidGC
* Wed, May 3
Everett (Host)
Arlington
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Oak Harbor
Snohomish
Stanwood
3:00 PM Away Legion

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 May 8, 1:00 PM3A North Divisional Championship at Gleneagle Golf Course
 May 15, 11:00 AM
May 16, 11:00 AM
3A District Championship at Walter Hall Golf Course
 May 23, 12:00 AM
May 24, 12:00 AM
3A State Championship at Columbia Point Golf Course
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy