League
2A & 3A Schools
4A Schools
Monroe
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Gymnastics   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer   Dance & Drill   Winter Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Silver Sponsor
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Girls Cross Country
   League  Overall
 WLWL
Archbishop Murp0000
Arlington0000
Cascade0000
Cedarcrest0000
Edmonds-Wd0000
Everett0000
Glacier Peak0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lake Stevens0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Marysville-Get0000
Marysville-Pil0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mount Vernon0000
Mountlake Ter0000
Oak Harbor0000
Shorecrest0000
Shorewood0000
Snohomish0000
Stanwood0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
2018 Boys and Girls Cross Country
Photo By: NSPPhoto Store
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Cross Country Schedule

  Date Opponent Time Place  
Sat, Sep 7 Tahoma Coed Relays
Tahoma (Host)
Away
Sat, Sep 7 Tahoma coed Relays
Tahoma (Host)
8:40 AM Away LkWildPk
Sat, Sep 14 Sehome Invitational
Sehome (Host)
9:00 AM Away Civic
* Thu, Sep 19
Jackson (Host)
Monroe
Marysville-Pilchuck
Shorewood
3:45 PM Away JksnHS
Sat, Sep 28 Bellevue Invite
Bellevue (Host)
Bainbridge
Eastmont
Kamiakin
Kingston
Monroe
Mt. Spokane
Squalicum
West Valley (Spokane)
9:00 AM Away SammStPk
* Thu, Oct 3
Shorecrest (Host)
Monroe
Marysville-Pilchuck
3:45 PM Away Hamlin
Sat, Oct 5 Nike 13th Annual Twilight Invitational
Marysville-Getchell (Host)
2:45 PM Away CdrcrstG
Sat, Oct 12 Hole in the Wall
Lakewood (Host)
Jesuit, OR
University Prep.
Auburn Mountainview
Arlington
Blaine
Bellevue
Bush
Bainbridge
Bothell
Crosspoint
Chelan
Cascade
Cheney
Cleveland
Camas
Central Kitsap
Cedar Park Chr. (Bothell)
Columbia River
Eastside Catholic
Eastmont
Eisenhower
Eastlake
Elma
Ellensburg
Everett
Franklin
Foster
Ferndale
Gig Harbor
Garfield
Glacier Peak
Hockinson
Interlake
Ingraham
Issaquah
Inglemoor
Juanita
Kelso
Kings
Klahowya
Kingston
Kentridge
Lynden Christian
Liberty
Lakeside
Lynden
Lake Stevens
Lynnwood
Mount Baker
Meadowdale
Mercer Island
Medical Lake
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Rainier
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Newport
Northwest
North Kitsap
Nooksack Valley
O\\\\\\\'Dea
Overlake
Orcas Island
Port Angeles
Prairie
Port Townsend
Roosevelt
Renton
Rogers (Puyallup)
Seattle Academy
Seattle Christian
Sehome
Shelton
Skyline
Sammamish
Snohomish
Squalicum
Sedro-Woolley
Tahoma
Wilbur-Creston
Woodinville
Wapato
West Seattle
Walla Walla
Away LWHS
* Wed, Oct 16
Monroe (Host)
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Snohomish
3:45 PM Home Lake Tye P

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 26, 10:00 AMWesco Championships at Lakewood High School
 Nov 2, 10:00 AMDistrict One Championships at South Whidbey High School
 Nov 9, 10:00 AMState Championships at Sun Willows Golf Course
 

FALL 2019 SPORTS

Aug 20, 2019 1:49 PM

FALL SPORTS!


Fall Sports begin Monday, August 26, 2019 (Football - Wednesday, August 21).

To register for fall sports, please complete the on-line Athletic Registration Packet, which will be available beginning Monday, July 29, 2019 via Family Access. For instructions and additional information, please see the links above.


To allow time for processing, please complete your on-line registration by Monday, August 12th.


Athletic Clearance Office Hours:

The Athletic Office will be open to collect additional paperwork and payments not submitted via on-line, and to answer any questions. Please note - these are the only times the Athletic Office will be open for athletic clearances prior to the first day of school.

  • Monday-Friday August 19-28, 9:00 AM - 12:00 Noon

First Day of Practice/Tryouts:

  • Football (August 21) 2:50pm-6:00pm - MHS Stadium
  • Girls Soccer (August 26) 9:00am-12:00pm - MHS Stadium
  • Cross Country (August 26) 2:50pm-4:30pm – MHS Track
  • Boys Tennis (August 26) 4:00pm-6:00pm - MHS Tennis Courts
  • Girls Swim/Dive (August 26) 8:00am-9:30am Snohomish Aquatic Center; 4:00pm-5:00pm Monroe YMCA
  • Volleyball (August 26) Mon - Fri 10:00am-12:00noon & 1:00pm-3:00pm - MHS Gym

Please note: Practice/Tryout times may vary after the first week of practice.


Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy