League
2A & 3A Schools
4A Schools
Snohomish
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Brent Wolters Silver
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - North 3A
   Conf.  Overall
 WLWL
Arlington4162
Marysville-Pil3070
Everett3152
Snohomish3143
Oak Harbor1426
Marysville-Get0327
Stanwood0418


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
2016-2017 Wrestling
Photo Store
Tuesday, Jan 16
Final
Scored By: Max.Welsh
23Stanwood
52Mariner *


Wednesday, Jan 17
Final
Scored By: Matt.Mcclinchy
37Archbishop Murp
42Jackson *


Thursday, Jan 18
 
Edmonds-Wd
Ballard
Bainbridge
Roosevelt *


RsvltHS
Final
Scored By: Sherm.Iversen
42Glacier Peak
36Cascade *


Final
Scored By: Chris.Oliver
54Jackson
29Mount Vernon *


Final
Scored By: Johnathon.Gilbertson
25Everett
37Arlington *


Final
Scored By: Joey.Brown1
43Marysville-Pil
18Snohomish *


Final
Scored By: Jeremy.Lail
34Oak Harbor
33Marysville-Get *


Awaiting Score
Edmonds-Wd
Meadowdale *


MdlHS
Final
Scored By: Tedashi.Myers1
42Mountlake Ter
42Lynnwood *


Final
Scored By: Derek.Norton
33Shorecrest
45Shorewood *


Final
Scored By: Mark.Dalbeck1
36Mariner
42Monroe *


Friday, Jan 19
5:00 PM
Duel Meet
Willapa Valley
South Bend
Shorewood
Renton
Kennedy Catholic
Raymond *


RHS
Saturday, Jan 20
Time TBD
W Valley (Yak)
Stadium
Sequim
Rainier Beach
Puyallup
Marysville-Get
Kent Meridian
Kamiak
Curtis
Capital
Bellarmine
Arlington
Foss *


7:00 AM
Skyline
Quincy
Oak Harbor
Liberty
Highline
Decatur
Bonney Lake
Hazen *


Hazen
9:00 AM
King of the HIlls
W F West
Squalicum
Shelton
Sedro-Woolley
Port Angeles
Orting
Olympic
Nathan Hale
Mariner
Graham Kapowsin
Edmonds-Wd
Eastlake
Burlington-Ed
Bremerton
Bishop Blanchet
Bethel
Bainbridge
Auburn MV
Black Hills *


BHHS
10:00 AM
Lynden Tournament
Shorecrest
Sehome
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Glacier Peak
Eastside Cath
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS
10:00 AM
Willapa Valley
South Bend
Shorewood
Renton
North Beach
Montesano
Monroe
Kennedy Catholic
Ilwaco
Raymond *


RHS
coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Snohomish Opponent  
* Sat, Dec 2 Sumner Duels-Ed Arima Tournament
Sat, Dec 2 Mariner Holiday Tournament
Snohomish 15 Mariner (Host) 109
Bishop Blanchet 0
Black Hills 90
Blaine 162
Bethel 270
Bellevue 27
Everett 5
Ferndale 59
Kamiak 144
Lynnwood 34
Monroe 24
Mount Vernon 35
Shorecrest 24
Sultan 139
Tue, Dec 5 Snohomish 9 Lake Stevens 61
Wed, Dec 6 Snohomish 39 Shorewood 36
Wed, Dec 6 Snohomish 33 Edmonds-Woodway 36
* Tue, Dec 12 Snohomish 43 Oak Harbor 28
Tue, Dec 19 Storm Duals
Snohomish 119 Squalicum (Host) 108
Archbishop Murphy 0
Bellingham 164
Cascade 135
Ferndale 211
Marysville-Pilchuck 216
Oak Harbor 180
Sehome 83
Thu, Dec 21 Edmonds Varsity Triple Dual
        3:00 Weigh-in, Matches at 4:00, 5:30, 7:00.
Sat, Jan 6 Panther Classic
* Tue, Jan 9 Snohomish 36 Arlington 30
* Thu, Jan 11 Snohomish 48 Stanwood 22
Sat, Jan 13 Matman Classic
* Thu, Jan 18 Snohomish 18 Marysville-Pilchuck 43

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Jan 23 Marysville-Getchell
7:00 PM Away MGHS
* Thu, Jan 25 Everett
7:00 PM Home SnoHS
Fri, Jan 26 Glacier Peak
7:00 PM Home SnoHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 2, 5:00 PM
Feb 3, 10:00 AM
Sub-Regional at Stanwood High School
 Feb 10, 10:00 AMRegional at Edmonds-Woodway High School
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy