League
2A & 3A Schools
4A Schools
Edmonds-Woodway
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Brent Wolters Silver 2
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Edmonds-Woodway Boys Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Roster   |   Coaches   |   Photos
alt2:new size 12

Schedule:
Show Transportation

2017-18 Edmonds-Woodway Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season

  Date Edmonds-Woodway Opponent Result  
Fri, Dec 1 Triple Dual at Mariner HS
        Duals at 5:00/6:30/8:00 p.m.
Sat, Dec 2 Edmonds Invite
Edmonds-Woodway 0 Arlington 63
Burlington-Edison 92
Bremerton 23
Bonney Lake 167
Central Kitsap 50
Decatur 101
Everett 92
Ferndale 105
Hazen 76
Highline 81
Juanita 36
Kelso 224
Kentwood 115
Lindbergh 32
Lincoln 98
Meadowdale 63
North Central 131
Nathan Hale 34
Oak Harbor 31
Peninsula 97
Southridge 178
Squalicum 104
Shorewood 35
Sedro-Woolley 54
Todd Beamer 31
Union 94
Wed, Dec 6 Edmonds-Woodway 44 Stanwood 30
Won
Wed, Dec 6 Edmonds-Woodway 36 Snohomish 33
Won
Fri, Dec 8 Rose City Championships
Edmonds-Woodway 0 Westview, OR 0
Bonney Lake 0
Sumner 0
Sat, Dec 9 Rose City Championships
Edmonds-Woodway 0 Westview, OR 0
Bonney Lake 0
Sumner 0
Sat, Dec 9 Wildcat Invitational
Edmonds-Woodway 16 La Center (Host) 0
Southridge, OR 67
Columbia River 88
Castle Rock 190
Fort Vancouver 45
Hoquiam 158
Hockinson 0
King's Way Christian 55
Monroe 114
Mountlake Terrace 54
Ridgefield 122
Skyview 132
Tenino 82
Woodland 130
Sat, Dec 16 Graham Morin Invitational
Thu, Dec 21 Edmonds Varsity Triple Dual
        3:00 Weigh-in, Matches at 4:00, 5:30, 7:00.
Wed, Dec 27 Brian Hill Invitational Tournament
Edmonds-Woodway 171 Eastside Catholic (Host) 79
Bishop Blanchet 63
Bellevue Christian 38
Bellingham 161
Bellevue 12
Cedarcrest 0
Chief Sealth 28
Foster 0
Fife 141
Ingraham 0
Juanita 99
Kennedy Catholic 0
Klahowya 140
Lindbergh 71
Naches Valley 85
Rainier Beach 83
Roosevelt 46
Skyline 0
Toppenish 0
* Thu, Jan 4 Edmonds-Woodway 0 Chief Sealth 0
Tied
* Thu, Jan 4 Edmonds-Woodway 0 Bainbridge 0
Tied
* Thu, Jan 4 Edmonds-Woodway 0 West Seattle 0
Tied
* Thu, Jan 4 Edmonds-Woodway 66 Mountlake Terrace 9
Won
Fri, Jan 5 Gut Check
Sat, Jan 6 Gut Check
Sat, Jan 6 Everett Classic
* Wed, Jan 10 Edmonds-Woodway 49 Shorecrest 18
Won
* Wed, Jan 10 Edmonds-Woodway 66 Lynnwood 6
Won
Sat, Jan 13 Jim Root Classic
* Thu, Jan 18 Edmonds-Woodway 0 Roosevelt 0
Tied
* Thu, Jan 18 Edmonds-Woodway 0 Bainbridge 0
Tied
* Thu, Jan 18 Edmonds-Woodway 19 Ballard 46
Lost
* Thu, Jan 18 Edmonds-Woodway 59 Meadowdale 9
Won
Sat, Jan 20 King of the HIlls
* Tue, Jan 23 Edmonds-Woodway 48 Shorewood 21
Won
* Thu, Jan 25 Edmonds-Woodway Nathan Hale (Host)
Bainbridge
Ingraham
Fri, Jan 26 Relentless 3 Tournament
Edmonds-Woodway Chief Sealth (Host)
Bellevue Christian
Cleveland
Clover Park
Garfield
Juanita
Mercer Island
Muckleshoot Tribal School
West Seattle
        2:30PM Weigh-In

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 3, 9:30 AMSub-Regional at Shorecrest High School
 Feb 9, 5:00 PM
Feb 10, 10:00 AM
Regional at Edmonds-Woodway High School
 Feb 16, 10:00 AM
Feb 17, 10:00 AM
State Tournament at Tacoma Dome
Schedules are subject to change, please check back frequently

Copyright Notice: Republishing of schedules in any form is subject to site copyright policy

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy