League
2A & 3A Schools
4A Schools
Jackson
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Post Season Search Schools Login | Register | Contacts
Subscribe to Team AlertsFacebook SiteTwitter Site
Photo Store
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - 4A
   League  Overall
 WLWL
Cascade0011
Glacier Peak0000
Jackson0020
Kamiak0000
Lake Stevens0000
Mariner0010
Monroe0000
Mount Vernon0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Photo By: Scott Williams Photography Photo Store
Tuesday, Dec 3
 
Jamboree
Snohomish
Cascade
Arlington
Jackson *


JksnHS
Wednesday, Dec 4
Final
Scored By: Jeremy.Lail
25Cedarcrest
54Marysville-Get *


Awaiting Score
Lake Stevens
Tahoma *


Tahoma
Thursday, Dec 5
Awaiting Score
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
 
Jamboree
Stanwood
Mount Vernon
Monroe
Marysville-Pil *


MPHS
Final
Scored By: Anders.Blomgren
49Lake Stevens
17Vashon Island *


Final
Scored By: Bryan.Officer
42Mariner
30Shorecrest *


Final
Scored By: Larry.Falcon
30Squalicum
51Oak Harbor *


Awaiting Score
South Whidbey
Granite Falls *


GFHS
Final
Scored By: Blaine.Gilchrist-Smith
1Lakewood
0Archbishop Murp *


Friday, Dec 6
 
Sydney Montana Tournament
Lake Stevens


 
Butch Mullins JV Tournament
Sehome
Sedro-Woolley
Nooksack Valley
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Lynden
Lakewood
Ferndale
Burlington-Ed
Bellingham *


BHS
Final
Scored By: Tedashi.Myers1
30Cascade
42Lynnwood *


Final
Scored By: Gus.Anaya1
63Jackson
11Mountlake Ter *


Final
Scored By: Tedashi.Myers1
51Jackson
28Lynnwood *


Final
Scored By: Gus.Anaya1
54Cascade
24Mountlake Ter *


Saturday, Dec 7
 
Sydney Montana Tournament
Lake Stevens


 
West Seattle
Tyee
Stanwood
Squalicum
Skyline
Sehome
Sammamish
Rogers (Spk)
Port Townsend
North Creek
Nathan Hale
Mt. Tahoma
Juanita
Jackson
Ingraham
Hazen
Garfield
Evergreen
Clover Park
Cleveland
Cascade Chr
Bellevue Chr
Bellevue
Ballard
Chief Sealth *


CSHS
 
Woodland
Shorecrest
Rochester
North Mason
Montesano
Klahowya
Hoquiam
Elma
Aberdeen *


 
Edmonds-Woodway Tournament
Yelm
Union
Todd Beamer
Spanaway Lake
Southridge
Shorewood
Sedro-Woolley
Redmond
Peninsula
O\\\'Dea
Orting
Oak Harbor
Nathan Hale
Mercer Island
Meadowdale
Marysville-Pil
Lindbergh
Lake Washington
Kentwood
Kelso
Kamiak
Hazen
Ferndale
Everett
Eastlake
Decatur
Central Kitsap
Burlington-Ed
Bonney Lake
Arlington
Edmonds-Wd *


EWHS
 
White River Classic
Woodinville
Toppenish
Sunnyside
Puyallup
Olympic
Mountlake Ter
Grandview
Graham Kapowsin
Fife
Enumclaw
Emerald Ridge
Centralia
Cedarcrest
Blaine
White River *


WhtRvrHS
 
Snohomish JV Tournament
Bishop Blanchet
Snohomish *


SnoHS
 
Geroge Yonlick Tournament
South Whidbey
Nooksack Valley
Mount Vernon
Meridian
Marysville-Get
Lynden
Granite Falls
Bellingham *


BHS
 
Sultan
Stadium
Seattle Academy
Mariner
Lynnwood
Monroe *


MonHS
 
Return of the Seahawk
Jackson


CSHS
sponsor: Tony Edwards - State Farm Insurancesponsor: *Jackson High School
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Jackson Opponent  
Tue, Dec 3 Jamboree
Fri, Dec 6 Jackson 63 Mountlake Terrace 11
Fri, Dec 6 Jackson 51 Lynnwood 28

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Dec 7 2019 Return of the Seahawk
Chief Sealth (Host)
Bellevue Christian
Ballard
Bellevue
Cascade Christian
Cleveland
Clover Park
Evergreen
Garfield
Hazen
Ingraham
Jackson
Juanita
Mt. Tahoma
Nathan Hale
North Creek
Port Townsend
Rogers (Spokane)
Skyline
Sehome
Sammamish
Squalicum
Stanwood
Tyee
West Seattle
7:30 AM Away CSHS
Sat, Dec 7 Return of the Seahawk
10:00 AM CSHS
Tue, Dec 10 Marysville-Pilchuck
5:30 PM Home JksnHS
        Double Dual at Jackson
Tue, Dec 10 Stanwood
7:00 PM Home JksnHS
        Double Dual at Jackson
Thu, Dec 12 Shorecrest
5:30 PM Away ShwdHS
        Double Dual at Shorewood
Thu, Dec 12 Shorewood
7:00 PM Away ShwdHS
        Double Dual at Shorewood
Sat, Dec 14 Wilfong Classic
Puyallup (Host)
Bellarmine
Cascade Christian
Cedarcrest
Ellensburg
Federal Way
Jackson
Marysville-Pilchuck
North Creek
Prairie
Redmond
Shelton
9:30 AM Away PHS
Sat, Dec 21 Rogers Holiday Tournament
9:00 AM RHS
Fri, Dec 27 Pac-Coast Tournament
9:00 AM MVVanc
Sat, Dec 28 Pac-Coast Tournament
8:00 AM MVVanc
* Thu, Jan 9 Mariner
5:30 PM Away MarHS
        Double Dual at Mariner
* Thu, Jan 9 Mount Vernon
7:00 PM Home MarHS
        Double Dual at Mariner
Sat, Jan 11 Panther Classic
Snohomish (Host)
10:00 AM Away SnoHS
* Fri, Jan 17 Cascade
7:00 PM Away CasHS
Sat, Jan 18 Marysville Premier
Marysville-Pilchuck (Host)
Bethel
Decatur
Edmonds-Woodway
Granite Falls
Glacier Peak
Jackson
Kentwood
Lakewood
O\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Omak
Sehome
Squalicum
Stanwood
Wenatchee
Woodinville
Away MPHS
* Thu, Jan 23 Monroe
7:00 PM Home JksnHS
* Tue, Jan 28 Glacier Peak
7:00 PM Home JksnHS
* Thu, Jan 30 Lake Stevens
7:00 PM Away LSHS
        Double Dual at Lake Stevens
* Thu, Jan 30 Kamiak
7:00 PM Home LSHS
        Double Dual at Lake Stevens

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy