Boys Wrestling
Wesco - South 3A
   League  Overall
 WLWL
Edmonds-Wd3051
Shorewood3070
Cedarcrest3042
Shorecrest2126
Meadowdale1233
Lynnwood0326
Mountlake Ter0336
Archbishop Murp0305


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Custom School Photo
Photo By: Scott Williams PhotographyPhoto Store
Tuesday, Jan 21
Final
Scored By: Brien.Elliott
0Ferndale
1Everett *


Final
Scored By: Joey.Brown1
53Oak Harbor
20Snohomish *


Final
Scored By: Marcus.Haughian
33Arlington
45Marysville-Pil *


Final
Scored By: Brien.Elliott
10Oak Harbor
66Everett *


Awaiting Score
Ferndale
Snohomish *


EvtHS
Final
Scored By: Mark.Dalbeck1
21Mount Vernon
66Monroe *


Thursday, Jan 23
7:00 PM
Cascade
Mount Vernon *


MVHS
7:00 PM
Kamiak
Glacier Peak *


GPHS
7:00 PM
Lake Stevens
Mariner *


MarHS
7:00 PM
Monroe
Jackson *


JksnHS
7:00 PM
Meadowdale
Shorewood *


ShwdHS
7:00 PM
Shorecrest
Mountlake Ter *


MlkTerHS
7:00 PM
Arlington
Oak Harbor *


OHHS
7:00 PM
Archbishop Murp
Cedarcrest *


CdrcstHS
Friday, Jan 24
6:00 PM
Lake Stevens
Moses Lake *


MLHS
7:00 PM
Everett
Stanwood *


StanHS
7:00 PM
Snohomish
Marysville-Get *


MGHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
South Kitsap Tourney
Rogers (Puy)
Peninsula
Kentlake
Kelso
Evergreen
Cedarcrest
Auburn Riv
South Kitsap *


Time TBD
Stinky Pete Duals - Post Falls High School
Lake Stevens


Time TBD
California Tournament
Edmonds-Wd


10:00 AM
31st Annual Lynden Tournament
Stanwood
Shorecrest
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Mariner
Glacier Peak
Eastside Cath
Blaine
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS
10:00 AM
Willapa Valley
Wahkiakum
South Bend
Shorewood
Shelton
Renton
North Beach
Mt. Tahoma
Montesano
Kennedy Catholic
Ilwaco
Hoquiam
Adna
Raymond *


RHS
sponsor: Carter Subarusponsor: *Lynnwood High School

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Lynnwood Opponent  
Fri, Dec 6 Lynnwood 42 Cascade 30
Fri, Dec 6 Lynnwood 28 Jackson 51
Sat, Dec 7 Monroe Yard Brawl
Lynnwood 109 Monroe (Host) 198
Mariner 84
Seattle Academy 12
Sultan 147
Stadium 75
Tue, Dec 10 Lynnwood 15 Marysville-Getchell 57
Thu, Dec 12 Lynnwood 34 Lakewood 39
Thu, Dec 12 Lynnwood 48 South Whidbey 21
Sat, Dec 14 LW Invitational Team Tournament
* Sat, Dec 21 Lynnwood Classic Wrestling Tournament
Lynnwood 65 Archbishop Murphy 15
Cascade 20
Concrete 56
Glacier Peak 42
Kamiak 116
Lakewood 52
Lake Washington 79
Mariner 66
Mount Baker 173
Meadowdale 94
Mountlake Terrace 64
Shorecrest 123
South Whidbey 59
* Thu, Jan 9 Lynnwood 28 Shorecrest 39
* Thu, Jan 9 Lynnwood 29 Cedarcrest 45
* Thu, Jan 16 Lynnwood 21 Shorewood 55

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Jan 28 Archbishop Murphy
5:30 PM Away MdlHS
        Double Dual at Meadowdale
* Tue, Jan 28 Meadowdale
7:00 PM Away MdlHS
        Double Dual at Meadowdale
* Wed, Jan 29 Edmonds-Woodway
4:00 PM Away EWHS
* Thu, Jan 30 Mountlake Terrace
7:00 PM Home LynnHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 3:30 PM
Feb 8, 9:30 AM
3A KingCo/Wesco South Sub-Regionals at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-3A Championships at Kelso High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 23, 12:00 AM
State Tournament at Tacoma Dome