League
2A & 3A Schools
4A Schools
Mariner
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Fall Cheer   Dance & Drill   Unified Basketball 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
alt2:Silver Sponsor
Boys Wrestling
Wesco - 4A
   Conf.  Overall
 WLWL
Mariner2042
Glacier Peak1111
Cascade0013
Kamiak0012
Lake Stevens0000
Monroe0001
Jackson0114
Mount Vernon0102


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 18
 
Stanwood
Snohomish
Sehome
Oak Harbor
Marysville-Pil
Ferndale
Bellingham
Squalicum *


SqualHS
Final
Scored By: Bryan.Mossburg
24Mount Vernon
54Glacier Peak *


Final
Scored By: Matt.Mcclinchy
49Mariner
24Jackson *


Awaiting Score
Meadowdale
Cedarcrest *


CdrcstHS
Final
Scored By: Bryan.Mossburg
45Mariner
36Glacier Peak *


Awaiting Score
Mount Vernon
Jackson *


JksnHS
Awaiting Score
Lynnwood
Cedarcrest *


CdrcstHS
Awaiting Score
Meadowdale
Shorecrest *


CdrcstHS
Awaiting Score
Lynnwood
Shorecrest *


CdrcstHS
Final
Scored By: Brian.Alfi
22Everett
49Edmonds-Wd *


Awaiting Score
Tahoma
Lake Stevens *


LSHS
Wednesday, Dec 19
6:00 PM
Double Dual
Liberty
Highline
Cedarcrest
Lindbergh *


LHS
7:00 PM
Marysville-Get
Shorecrest *


ShcstHS
Thursday, Dec 20
9:30 AM
Mount Baker Invitational
Sultan
South Whidbey
Sehome
Sedro-Woolley
Rochester
Nooksack Valley
Meridian
Lynden
Lakewood
Highland
Granite Falls
Glacier Peak
Forks
Eatonville
Darrington
Concrete
Anacortes
Mount Baker *


MBHS
5:45 PM
Lake Stevens
Cascade *


KamHS
5:45 PM
Monroe
Kamiak *


KamHS
5:45 PM
Snohomish
Marysville-Pil *


MPHS
5:45 PM
Everett
Arlington *


MPHS
5:45 PM
Stanwood
Marysville-Get *


MGHS
5:45 PM
Shorewood
Mountlake Ter *


MlkTerHS
6:30 PM
Edmonds-Wd
West Seattle *


WSHS
7:00 PM
Monroe
Cascade *


KamHS
7:00 PM
Lake Stevens
Kamiak *


KamHS
7:00 PM
Everett
Marysville-Pil *


MPHS
7:00 PM
Snohomish
Arlington *


MPHS
7:00 PM
Oak Harbor
Marysville-Get *


MGHS
7:00 PM
Edmonds-Wd
Mountlake Ter *


MlkTerHS
7:00 PM
Edmonds-Wd
Archbishop Murp *


MlkTerHS
7:00 PM
Shorewood
Archbishop Murp *


MlkTerHS
7:30 PM
Edmonds-Wd
Chief Sealth *


WSHS
Saturday, Dec 22
Time TBD
ERHS Boys Dual Team Tournament
Tahoma
Steilacoom
Spanaway Lake
Shelton
Ingraham
Eastlake
Chief Sealth
Auburn Riv
Emerald Ridge *


ERHS
coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Mariner Opponent  
Mon, Nov 12 First Day of Practice
Thu, Nov 29 Mariner 45 Shorecrest 20
Sat, Dec 1 Edmonds Invite
Mariner 61 Edmonds-Woodway (Host) 193
Arlington 65
Burlington-Edison 124
Bonney Lake 97
Central Kitsap 53
Decatur 85
Everett 68
Ferndale 41
Hazen 50
Highline 44
Kamiak 61
Kelso 139
Kentwood 179
Lindbergh 22
Lake Washington 17
Meadowdale 38
Nathan Hale 44
Oak Harbor 56
Peninsula 110
Redmond 51
Southridge 120
Spanaway Lake 98
Shorewood 51
Sedro-Woolley 40
Todd Beamer 41
Union 155
Yelm 202
Tue, Dec 4 Mariner 54 Shorewood 23
Sat, Dec 8 Spud Walley
Mariner 80 Sedro-Woolley (Host) 148
Anacortes 29
Archbishop Murphy 72
Burlington-Edison 260
Glacier Peak 127
Kamiak 110
Lakewood 37
Lindbergh 88
Marysville-Getchell 103
Meridian 42
Mountlake Terrace 59
Sultan 82
Thu, Dec 13 Mariner 12 Everett 55
Thu, Dec 13 Mariner 18 Arlington 54
Sat, Dec 15 Lynnwood Classic
Mariner Lynnwood (Host)
Anacortes
Archbishop Murphy
Bishop Blanchet
Blaine
Cascade
Kamiak
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorecrest
South Whidbey
        7:30am Weigh-In
* Tue, Dec 18 Mariner 49 Jackson 24
* Tue, Dec 18 Mariner 45 Glacier Peak 36

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Jan 5 Everett Classic
Everett (Host)
9:00 AM Away EvtHS
* Fri, Jan 11 Kamiak
7:00 PM Home MarHS
Mon, Jan 14 Oak Harbor
7:00 PM Home MarHS
* Thu, Jan 17 Lake Stevens
7:00 PM Away LSHS
Sat, Jan 19 31st Annual Lynden Tournament
Lynden (Host)
10:00 AM Away LHS
* Tue, Jan 22 Mount Vernon
4:30 PM Home MarHS
* Tue, Jan 22 Lakewood
7:00 PM Home MarHS
* Thu, Jan 24 Cascade
5:45 PM Home GPHS
        at Glacier Peak
* Thu, Jan 24 Monroe
7:00 PM Home GPHS
        at Glacier Peak
Sat, Jan 26 Berserker Invite
Curtis (Host)
10:00 AM Away CHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 1, 4:00 PM
Feb 2, 10:00 AM
Sub-Regional Tournament at Glacier Peak High School
 Feb 9, 10:00 AMRegional Tournament at Emerald Ridge High School
 Feb 15, 9:00 AM
Feb 16, 9:00 PM
State Tournament at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016 WescoAthletics.com
Advertising Privacy Policy