Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Everett2020
Arlington2020
Mount Vernon0101
Cedarcrest0000
Edmonds-Wd0000
Glacier Peak0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mountlake Ter0000
Shorewood0000
Snohomish0000
Stanwood0000
Lake Stevens0101
Marysville-Get0101
Marysville-Pil0101
Cascade0101
Oak Harbor0202


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 10
Awaiting Score
Snohomish
Edmonds-Wd *


EWHS
Final
Scored By: Andrea.White
60Everett
18Marysville-Pil *


Final
Scored By: Andrea.White
60Everett
18Marysville-Get *


 
Shorewood
Mountlake Ter
Meadowdale
Lynnwood
Cedarcrest
Edmonds-Wd *


EWHS
Awaiting Score
Glacier Peak
Edmonds-Wd *


EWHS
 
Monroe
Jackson
Marysville-Pil *


MPHS
Wednesday, Dec 11
Final
Scored By: Jim.Smoots
18Cascade
66Arlington *


Final
Scored By: Jim.Smoots
36Lake Stevens
54Arlington *


** RESCHEDULED / Tue, Dec 10 **
Monroe
Jackson
Everett
Marysville-Pil *


** RESCHEDULED / Tue, Dec 10 **
Everett
Marysville-Get *


Final
Scored By: Sydney.Cone
30Oak Harbor
0
42Meridian *


Final
Scored By: Clyde.Blockley
21Oak Harbor
45Mount Baker *


Final
Scored By: bporteou
39Ferndale
42Squalicum *


Final
Scored By: Alysia.Pohren
42Burlington-Ed
42Mount Vernon *


 
Scramble @ Blaine
Stanwood
Nooksack Valley
Mariner
Lakewood
Kamiak
Blaine *


BLHS
Final
Scored By: Santos.Gallegos
48Ferndale
30Lynden *


Final
Scored By: Alysia.Pohren
54Sedro-Woolley
33Mount Vernon *


Thursday, Dec 12
Final
Scored By: Nic.Caldwell1
24Stanwood
0Mountlake Ter
0Lynnwood
24Lakewood *


Friday, Dec 13
** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Mountlake Ter
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Stanwood
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Lynnwood
Lakewood *


Saturday, Dec 14
8:00 AM
Judy Emry Invite
Yelm
Wenatchee
Tenino
Redmond
Puyallup
Nooksack Valley
Mount Baker
Lynden
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Central Kitsap
Bellingham
Auburn
Foss *


FossHS
9:00 AM
Woodinville
Wilson
Sammamish
Rochester
Oak Harbor
North Thurston
North Creek
Newport
Nathan Hale
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lynnwood
Lakewood
Lake Stevens
Kent Meridian
Kennedy Catholic
Kamiak
Jackson
Granite Falls
Glacier Peak
Friday Harbor
Ferndale
Federal Way
Edmonds-Wd
Darrington
Chief Sealth
Cedarcrest
Cascade
Camas
Burlington-Ed
Blaine
Bishop Blanchet
Bellingham
Arlington
Everett *


EvtHS
10:00 AM
Wapato
Toppenish
Tonasket
Stanwood
Quincy
Prosser
Pasco
Othello
Okanogan
Newport (Newport)
Moses Lake
Kennewick
Kamiakin
Hermiston, OR
Hanford
Grandview
Ephrata
Eisenhower
Eastmont
Chiawana
Cashmere
Warden *


WARD
sponsor: *Meadowdale High School
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Meadowdale Opponent  
* Wed, Dec 4 Girls on Fire Dual Matches
Meadowdale 0 Chief Sealth (Host) 0
Edmonds-Woodway 0
Lynnwood 0
Mountlake Terrace 0
Sat, Dec 7 Meadowdale Tournament
* Tue, Dec 10 Scramble at Edmonds-Woodway
Meadowdale Edmonds-Woodway (Host)
Cedarcrest
Lynnwood
Mountlake Terrace
Shorewood

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Dec 14 Lady Classic
Everett (Host)
Arlington
Bishop Blanchet
Burlington-Edison
Bellingham
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Camas
Chief Sealth
Darrington
Edmonds-Woodway
Friday Harbor
Ferndale
Federal Way
Granite Falls
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Kennedy Catholic
Kent Meridian
Lakewood
Lake Stevens
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nathan Hale
Newport
North Creek
North Thurston
Oak Harbor
Rochester
Sammamish
Woodinville
Wilson
9:00 AM Away EvtHS
Thu, Dec 19 Scramble at Cascade
Cascade (Host)
Jackson
Lynnwood
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorewood
6:00 PM Away CasHS
Sat, Jan 4 Women's Woolley
Sedro-Woolley (Host)
10:00 AM Away SWHS
Wed, Jan 8 Scramble at Snohomish
Snohomish (Host)
Lynnwood
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorewood
6:00 PM Away SnoHS
Sat, Jan 11 Atown Tourney
Arlington (Host)
Blaine
Cascade
Chief Sealth
Everett
Edmonds-Woodway
Kamiak
Kennedy Catholic
Lakewood
Lynden
Lakeside
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Mountlake Terrace
Mount Vernon
North Creek
Oak Harbor
Orting
Sedro-Woolley
10:00 AM Away ArlHS
Wed, Jan 15 Scramble at Edmonds-Woodway
Edmonds-Woodway (Host)
Lynnwood
Meadowdale
Mountlake Terrace
Nooksack Valley
Shorewood
6:00 PM Away EWHS
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
Mountlake Terrace (Host)
Burlington-Edison
Blaine
Forks
Jackson
Kamiak
Kennedy Catholic
Lynden
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Mount Vernon
Newport
North Creek
Seattle Academy
Skyline
Stanwood
Sedro-Woolley
9:30 AM Away MlkTerHS
Wed, Jan 22 Scramble Championships
Blaine (Host)
Cedarcrest
Jackson
Kamiak
Lakewood
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Monroe
Mountlake Terrace
Nooksack Valley
Stanwood
6:00 PM Away BLHS
Sat, Jan 25 Lady Knights Invitational
Kamiak (Host)
9:00 AM Away MarHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM
Feb 8, 12:00 AM
Sub-Regional
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships