WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Mount Vernon
  • Graham Kapowsin
  • Emerald Ridge
  • Skyview
  • Camas
  • Mount Si
  • Woodinville
  • Eastlake
  • Bothell
  • Glacier Peak
  • Monroe
  • Lake Stevens
  • Puyallup
  • Sumner
  • Auburn Mountainview
  • Mount Rainier
  • Kennedy Catholic
  • Tahoma
  • Auburn Riverside
  • Kentwood
  • Federal Way
  • Olympia
  • North Creek
  • Union
2019 4A Football Playoffs (Week 10)
SHARE

2019 4A Football Playoffs

(Week 10)

at District Approved Sites
Fri, Nov 8 - Sat, Nov 9

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1WESCO #4Mount Vernon
1SPSL #1Graham Kapowsin
1SPSL #3Emerald Ridge
1GSHL #2Skyview
1GSHL #1Camas
1KINGCO #3Mount Si
1KINGCO #4Woodinville
1KINGCO #2Eastlake
1KINGCO #1Bothell
1WESCO #3Glacier Peak
1WESCO #2Monroe
1WESCO #1Lake Stevens
1SPSL #2Puyallup
2SPSL #4Sumner
2NPSL #5Auburn Mountainview
2NPSL #3Mount Rainier
2NPSL #1Kennedy Catholic
2NPSL #6Tahoma
2NPSL #7Auburn Riverside
2NPSL #2Kentwood
2NPSL #4Federal Way
2SPSL #5Olympia
2KINGCO #5North Creek
3GSHL #3Union
Fri, Nov 8 - Sat, Nov 9
at District Approved Sites
November 8 or 9
  
Column 2
  
November 8 or 9
  
Column 4
  
November 8 or 9
 
#1 Tahoma 14
Lake Stevens 49
     
#5 North Creek 22
Kennedy Catholi 56
     
#9 Auburn Mountain 21
Puyallup 42
          
          
#2 Mount Si 34
Monroe 20
     
#6 Mount Vernon 6
Graham Kapowsin 49
     
#10 Woodinville 45
Emerald Ridge 21
          
          
#3 Auburn Riversid 19
Bothell 53
     
#7 Glacier Peak 31
Kentwood 41
     
#11 Olympia 13
Camas 48
          
          
#4 Sumner 22
Eastlake 38
     
#8 Union 42
Mount Rainier 6
     
#12 Federal Way 0
Skyview 49
          
          

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(All winners advance to state)

Fri, Nov 8 - Sat, Nov 9
at District Approved Sites
November 8 or 9
  
Column 2
  
November 8 or 9
  
Column 4
  
November 8 or 9
 
#1 Tahoma 14
Lake Stevens 49
     
#5 North Creek 22
Kennedy Catholi 56
     
#9 Auburn Mountain 21
Puyallup 42
          
          
#2 Mount Si 34
Monroe 20
     
#6 Mount Vernon 6
Graham Kapowsin 49
     
#10 Woodinville 45
Emerald Ridge 21
          
          
#3 Auburn Riversid 19
Bothell 53
     
#7 Glacier Peak 31
Kentwood 41
     
#11 Olympia 13
Camas 48
          
          
#4 Sumner 22
Eastlake 38
     
#8 Union 42
Mount Rainier 6
     
#12 Federal Way 0
Skyview 49
          
          
Tap game box for more game details

Team Awards

(All winners advance to state)

 
Friday, November 8, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 7:00 PM
Sparks Stadium
Auburn Mountainview 21
@Puyallup 42
Out Out
#1 7:00 PM
Lake Stevens HS
Tahoma 14
@Lake Stevens 49
Out Out
#4 7:00 PM
Eastlake HS
Sumner 22
@Eastlake 38
Out Out
#3 7:00 PM
Pop Keeney Stadium
Auburn Riverside 19
@Bothell 53
Out Out
#12 7:00 PM
Kiggins Bowl, Vanouver
Federal Way 0
@Skyview 49
Out Out
#7 7:00 PM
French Field
Glacier Peak 31
@Kentwood 41
Out Out
#11 7:00 PM
Olympia 13
@Camas 48
Out Out
#6 7:00 PM
Art Crate Field
Mount Vernon 6
@Graham Kapowsin 49
Out Out
 
Saturday, November 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 1:00 PM
Highline Memorial Stadium
Union 42
@Mount Rainier 6
Out Out
#10 7:00 PM
Sparks Stadium
Woodinville 45
@Emerald Ridge 21
Out Out
#2 7:00 PM
Monroe HS
Mount Si 34
@Monroe 20
Out Out
#5 7:00 PM
Renton Memorial Stadium
North Creek 22
@Kennedy Catholic 56
Out Out